| lacaramioaralarisa a întrebat:

va rog sa cititi. Am 16 ani si nu am mentruatie de sase luni este foarte grav? Sunt ingrijorata am mai luat ceai de coada soricelului pentru ca am auzit ca este bun pentru asa ceva dar tot nu mi.a. venit am luat cam o saptamana, si am momente cand ma doare foarte tare spatele, la doctor nu as vrea sa merg deoarece trebuie sa fiu epilata, trebuie sa merg la medicul de familie sa.mi dea trimitere si imi este rusine si poate ii mai spune si doctorita tatalui meu ca mi.am facut trimitere la giecolog sunt mai multe probleme eu nu am mama iar cu mama vitrega nu prea vorbesc. Menstruatia mi.a venit la 13 ani si nu am avut.o niciodata normala imi venea o luna da una nu, la doua luni, dar acum ma ingrijoreaza, si ma doare si burta jos uneori ce sfat imi dati?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

DA, estedestul de grav fiindca ovarele tale nu functioneaza practic de loc asa cum ar trebui si ovulele produse in loc sa fie eliberate raman inchistate in masa ovarului sub forma de chisturi care in timp pot evolua si netratate pot provoca sterilitate. Cazul tau este cel tipic al asa numitului sindrom al ovarelor polichistice (SOPC) Leacurile babesti pot ameliora insa nu vor vindeca niciodata o afectiune mai avansata si la un moment dat s-ar putea ca netratate chisturile in loc sa se dizolve sa creasca intratat incat sa fie nevoie de interventia chirurgicala. Deci doar prin tratament hormonal prescris de un medic ginecolog se poate remedia situatia si reporni activitatea glandelor endocrine si reaparitia menstruatiei. Chiar din contra, in momentul in care femeie se prezinta la consultatia ginecologic este contraindicat sa se epileze. Oare cand veti intelege ca si "pasarica" se poate imbolnavi exact ca orice alt organ si la orice semn chiar si mic de boala imediat va prezentati la medic. Deci medicul de familie nu va rade fiindca nu are nici un motiv, iar tatal tau trebuie sa inteleaga ca esti o fata/femeie care are probleme privind sanatatea organului genital. Din aceste motive in cei 3 ani de cand ai menstruatie, ciclurile tale au fost mereu neregulate si apar si durerile abdominale amintite. In mod obligatoriu trebuie sa ii explici tatalui tau ca ai probleme ginecologice destul de grave care fiind amanate an de an s-au agravat in timp si a sosit momentul sa fie neaparat rezolvate. Sanatate!

| justanotheruser99 a răspuns:

E destul de grav. Probabil ai o dereglare hormonala. Îți sugerez sa mergi neapărat la un medic. Daca e pana acolo nu ii spune tatălui tau, dar nu îți neglija sănătatea.
Nu îți face griji, deoarece e probabil sa primesti doar niște pastile pentru reglare.