| Pasztor_David_1990 a întrebat:

va rog sa cititi tot ca am mare nevoie de ajutor... Deci, parintii mei s-au despartit cand eu aveam 5 ani, eu am ajuns la mama dar dupa ce ea sa recasatorit s-a purtat urat asa ca am plecat la Tata dar defapt la bunicii din partea lui tata. Dupa ce bunici mei au murit am ajuns la tata care s-a recasatorit cu una din timisoara unde ne-am si mutat (inainte stateam in Satu Mare ). Aicia m-am simtit ca si acasa aveam o familie care ma iubeste bunica mea vitrega se comporta foarte frumos, toti din familia mamai vitrege se comportau de parca eram din familie de mult timp, cea ce m-a bucurat foarte tare.

Dupa 5 ani de casnicie tatal meu se comporta cam nepasator cu mama mea vitrega iar aceasta se cam satura si mi frica ca vor divorta. Eu cu ea ma inteleg foarte bine si o iubesc foarte mult.

Motivu pentru care v-am scris este ca eu asi vrea daca ei divorteaza sa raman cu mama vitrega (aicia ma simt ca si acasa si nu vreau sa plec ) chiar daca tatal meu pleaca.Dar sigur tatal meu nu o sa fie de acord aa raman.

Problema mare ii ca eu vreau sa raman aici ii posibil? Eu nu vreau sa plec ajutatima sau macar datimi ceva variante. Va multumesc nespus ca atu citit tot ce am scris.

Răspuns Câştigător
| puisor98 a răspuns:

Complicat. Eu zic sa nu mai pui problema unui ''divort'' si parintii mei mai au discutii thinking asa sunt casniciile...nu exista o casnicie perfecta! si e mai bine sa vorbesti cu tatal tau despre asta, asa, ca de la barbat la barbat.

3 răspunsuri:
| Neuronul a răspuns:

Vorbeşte cu tatăl tău şi cu mama vitregă.
Întreabă-i dacă au de gând să divorţeze.
Itreaba-i ce se va întâmpla cu tine după divorţul lor.
Spune-le că ai nevoie de amândoi.
Vorbeşte deschis cu ei, altfel poate o să rămâi doar cu tatăl şi o să fie mult mai greu.

Eu am păţit la fel.
Părinţii au divorţat, iar eu am rămas cu mama.
După ce am împlinit 18 ani m-am mutat singură pentru că nu aveam cap cu ea oh go on
De asta te sfătuiesc. Discută cu ei până nu e pre târziu!

| IoneeLaaaMaa a răspuns:

1) Daca ar fi vorba de un ''divort'' si tu nu vrei sa te desparti de mama vitrega, spune-i tatalui tau ca te-ai atasat de ea ca mama, ca ea te intelege si te ajuta ca o mama exemplara! Spune-i ca mama ta stie ce e bine pentru tine.
2) DACA TATAL TAU NU INTELEGE, COMPLOTEAZA CEVA CU BUNICII TAI SAU INTELEGETE CU EI CA SA NU TE LASE SA PLECI CU TATAL TAU :
3) SPUNE-I TATALUI TAU CA DIVORTUL O SA TE AFECTEZE, MAI BAGI NISTE LACRIMI SI FACI PE BAIATUL TRIST happy SPUNEI CA O SA ITI IEI VIATA DACA DIVORTEAZA DE MAMA TA laughing ( GLUMEAM :dhappy

ALTE VARIANTE NU PREA STIU...

| Neuronul a răspuns (pentru IoneeLaaaMaa):

Ştiu să citesc şi fără să scrii cu Caps Look straight face