| HAPPyAndSAd011 a întrebat:

Va rog sa imi raspundeti doar daca stiti despre ce vorbiti. Am avut o relatie cu cineva si simteam ca suntem facuti unul pentru altul. Vreau sa stiu daca credeti ca totul in viata asta se intampla cu un motiv? De ce destinul a ales sa ne intalnim? Ne vom mai reintalni vreodata? Chiar daca povestea noastra s-a sfarsit...simt ca mor nu pot trai fara acea persoana

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, totul se intampla asa cum trebuie sa se intample, nu exista o alternativa in aceasta lume. De ce destinul a ales sa va intalniti? Pentru a te forma pe tine ca persoana si a avea acest gand in minte, pentru a pune intrebarea asta aici, pentru a face ce o sa faci tu chiar acum. Sau acum. Sau acum.
Legat de reintalnirea voastra... nimeni nu stie.

A fost un moment, treci peste. Cum nu poti trai fara acea persoana? Pana acum cum ai trait? Ea cum traieste fara tine?

Răspuns Apreciat de Editori
| DeathOfDreams a răspuns:

Nimeni nu există cu un motiv, nimeni nu aparține nicăieri. Toți vom muri și de la început până în acel moment, tot ceea ce facem e să găsim un sens intrinsec al vieții. Universul e indiferent, Nu-i pasă de destin și de poveștile noastre de dragoste.
Nu există suflete pereche, nu se întâmplă ceva cu un motiv- se întâmplă pur și simplu. Nu există destin, asta e o constanță reconfortantă falsă pe care o creezi tu.

Poți trăi fără persoana respectivă la fel cum ai trăit până să o cunoști. E normal să simți toate lucrurile astea dacă e o situație proaspătă, dar dă-ți timp și focusează-te pe tine. E singurul lucru pe care-l poți face. După ceva timp, o să fi surprinsă cât de mult se schimbă lucrurile, indiferent sentimentele. Acum nu crezi asta, dar o să realizezi tu.

Asta e gândirea realistă pe care ar trebui s-o avem.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Am pățit, și am dat de o persoană mult mai de calitate mai târziu.winking

| gemeni6226 a răspuns:

Eu vad ca TPU a dat o moneda unui utilizator si tu de asemenea i-ai dat funda.Ok.Dar eu ceea ce am invatat ca nu suntem aici pe degeaba noi am ales sa ne intrupam sa ne incarnam in aceasta viata si experientele bune sau rele durerile bucuriile ne sunt date sa crestem spiritual, sa evoluam spiritual.Pentru ca inca suntem foarte dar foarte departe de a fi oameni cu adevarat evoluati din acest punct de vedere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e vina ei, e vina ta, ca ai trezit niste fluturasi în stomac în timp ce fluturasii ei dormeau demult.
Da, si eu sunt prost nevinovat ca tine, si se face ca nu de mult timp am trecut si eu prin asa ceva.Sunt un prost foarte de curand.
Cand eram cu draga de ea ma simteam cel mai fericit, nu ma mai interesa absolut nimic.Pe atunci aveam semne prin vise care îmi dadeau si mai mult curaj.Acum, nu mai am niciunul, dar nici nu îmi mai doresc vreunul.

Timpul ne va vindeca pe amandoi, acum e prea devreme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din experienţele personale pe care le-am avut eu, îţi pot afirma cu tărie că DA! Nimic nu e la voia întâmplări pe lumea aceasta, cum spunea un verst dintr-o melodie românească "Tot răul spre bine/Şi nimic nu-i la întâmplare."
Chiar dacă ţi se pare că acel ceva rău care ţi s-a întâmplat ţie, o să te demoralizeze şi nu o să duc la nimic bun, vei vedea mai târziu motivul pentru care s-a întâmplat.
O singură intervenţie în destin şi lucrurile ar fi luat o altă întorsătură.

| Michaeel a răspuns:

In viata nu poți sta toată ziua sa plângi după cineva. Și eu la prima simțeam ca facem nunta peste câțiva ani, deja ne făcusem planuri și toate cele. Totul se întâmplă cu un motiv, dar nu când e vorba de iubire, acolo ai tu un suflet pereche și pana îl întâlnești mai dai către cateva iubiri trecătoare.