| Ppitzzi a întrebat:

Buna va rog sa ma ajutati cu cate 5 regionalisme din urmatoarele zone : muntenia, dobrogea, banat, crisana, bucovina si maramures. fuditza...repede va rog frumos :*:*:*

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Crisana: clisa=slanina, teleac=gradina, duleu=drum de pamant pe camp, stergura=prosop, zadie=fusta, lepegheu=cearsaf.
Banat: Bagrin=salcam, gosti (se citeste cu sh)=oaspeti, givan=taifas.
Maramures: tapuri=chiui, striga la joc (hora), bódi=uliu, erete.
acáţ, acáţi – salcâm.
Din Bucovina si Dobrogea stiu dar nu-mi aduc aminte acum. Daca imi aduc aminte revin.