| AddeGabrielle a întrebat:

Va rog sa ma ajutati si pe mine. M-am certat cu parintii mei din cauza ca lor nu le place colectivul cu care stau si locul pe care il frecventez.Adevarul este ca il frecventez din cauza unui tip.Si lor nu le convine ca ies in fiecare zi la aceleasi ori vin acasa la acceasi ora tarzie si tot incerc sa le explic ca este viata mea, sunt in clasa a 9 a si ca ar trebui sa nu mai stea dupa mine, dar ei se tot gandesc la ceea ce e mai urat.si pur sis implu nu mai suport. Ce sa fac?

8 răspunsuri:
| mdany a răspuns:

Da.Toti au dreaptate.Nici-odata sa nu le intorci spatele parintilor tai,pentru ca ei ti-au dat viata, ei te-au educat, ti-au dat de mancare si restul.Asa ca mai gandeste-te cand iesi in gasti de genu ca poate ti se va intampla ceva rau, nu degeaba iti spun parintii sa o lasi balta.Prieteni iti mai poti face dar daca viata iti este distrusa asta nu prea se mai reface asa usor.Si.gandeste-te la consecinte. Daca vei pati ceva, ce durere le vei cauza parintilor tai.Asa ca pana stai in casa parinteasca esti supus, nu tu dai ordine.Parerea mea.

| Angiutssa a răspuns:

Atata timp cat esti minora,stai in casa lor, ei iti dau sa mananci si iti asigura toate cele necesare, trebuie sa respecti regulile lor.Reguli care sunt aproape convinsa ca nu sunt absurde.Deci cred ca pentru linistea ta, ar fi bine sa ii asculti.Nu iti vor raul.

| Fluture a răspuns:

Buna.
Gandeste-te ca parintii tai vor sa te protejeze si chiar daca exagereaza uneori ei tot te iubesc.
Dar acum, gandeste-te si tu. Poate acel tip, anturajul, locul nu sunt chiar potrivite pentru varsta ta.
Incearca sa vorbesti cu parintii tai despre asta. Roaga-i sa-ti spuna pararea lor despre acel anturaj si de ce nu te lasa sa stai cu ei.
Dar vorbeste si cu prietenii tai si propune-le sa iesiti in alta parte. happy
Multa bafta!

| yonutz1 a răspuns:

Incearca sa ii intelegi pentru ca ei iti vor binele si mai lasa de la tine adica incearca sa nu mergi incontinuu in acelasi loc.sau... nu stiu happy

| Xperson a răspuns:

Participi in emo kids? parintii sunt ingrijoraati ca s-ar putea intimpla ceva cu tine.incearca sa stai si cu parintii ceva vreme nu uita de familie... explica-le ca colaborezi de minune cu colectivul si nu-i nimic in asta ca vii tirziu.doar te distrezi, apoi vii acasa normal ca orice adolescenta.

| Vev_6064 a răspuns:

Parintii tai au dreptate dupa parerea meawinkingincearca sa uiti de acel "tip". poate exagereaza si ei da' nah...

| AddeGabrielle explică:

Aveti dreptate toti,dar m-am cam obisnuit sa stau cu ei si ma distrez destul de mult, ma simt bine alaturi de ei si nu saunt un anturaj chiar asa de rau, iar eu chiar il plac pe tipul ala si imi e greu sa numai frecventez acel loc.

| karinacora97 a răspuns:

Sa i tragi deoparte si sa le explici atunci cand is si ei mai calmi