| emgirl a întrebat:

Bunahappy va rog sa ma ajutati vreau sa slabesc si nu pot ce sa fac? Eu nu mananc mult de obicei dulciuri nu prea consum nu stiu ce sa fac ca si daca nas manca zece zile tot nas slabi sa am un regim anume? Va rog sa ma ajutatibig grin Cel mai folositor raspuns primeste Fundita:*

3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Eu ti as recomanda sa consulti un medic nutritionist, iti va da un regim cu ce si ce nu ai voie sa consumi si ai sa vezi ca va da rezultate daca te ti de el

| Romanian a răspuns:

In primul si primul rand, trebuie sa faci sport.Si aici nu ma refer la dansuri aerobice, fitness si alte prostii de genul.Iti recomand un programde genul:
1.Jogging de cel putin 4-5 ori pe saptamana.Iti stabilesti o distanta.O atingi, indiferent ce s-ar intampla, si de vine apocalipsa.Din 2 in 2 saptamani maresti distanta cu cel putin jumatate.
2. Exercitii fizice zilnice.In principal abdomene,sarituri sau genoflexiuni,dupa preferinta,dar sariturile iti antreneaza toate grupele musculare ale piciorului, flotari(chiar daca esti fata, cel putin 10-15 flotari trebuie sa poti face).Nu uita,trebuie sa faci in fiecare zi,iti alegi o ora,seara ar fi indicat, caci vei fi obosita dupa exercitii, si asa te vei putea duce direct la culcare.Mai intai, fa toate aceste exercitii intr-o zi, fiecare pana nu mai poti.Retii numarul de repetari pe care l-ai facut, si te straduiesti sa-l atingi in fiecare seara. Daca ai febra musculara, poti sa faci repaus de o zi.Din 3 in 3 saptamani, adaugi la numarul de exercitii o treime sau jumatate din numarul de repetari initial.Tot adaugi, pana simti ca este destul.Totusi,nu cred ca vrei sa ajungi ca fetele din bodybuilding. Unei fete nu-i sta bine cu prea multi muschi.
3.Alimente sanatoase.Multe fructe, legume, dar si carne.Incearca sa nu le iei de la supermarket sau magazine,caci fructele si legumele sunt multe modificate genetic, si date cu insecticide/fungicide/pesticide foarte toxice, majoritatea cancerigene.Iar toata carnea provenita de la crescatoriile mari contin urme ale vaccinurilor date la animale.De exemplu,exista foarte multe cazuri de persoane ce au dezvoltat cancer de colon datorita consumului de aripioare de pui(in aripile puilor se introduce vaccinul). Incearca sa iei de la tarani,dar ai grija si acolo,unii tarani sunt mai periculosi decat firmele mari,caci ei pot folosi chimicalele de capul lor,numa' c-or vazut si la vecinu'.
Nu mai manca deloc dulciuri, iar bauturile carbogazoase absolut interzise, mai ales pentru sanatatea ta.Sa-ti dau numai un exemplu:in SUA sau Canada,nu mai tin minte,un om a dat in judecata pepsi pentru ca a gasit intr-o doza de MountainDew(apartine de pesi,sau Coca-cola,nu mai stiu, oricum sunt la fel). Stii cum s-a aparat compania:a demonstrat ca toate produsele lor ar dizolva soarecele, transformandu-l in jeleu.Iti dai seama ce contin acele sucuri?
Sa nu folosesti pastile pentru diete, sau alte prostii de genul acesta.Nimic nu e mai durabil decat sportul. Poate doar operatiile.
Sper ca ti-am fost de folos.Crede-ma ca stiu ce spun.Eu practic bodybuilding(acasa) si efectuez antrenamente fizice de tip militar.Plus ca fac foarte multe drumetii la munte, de cate ori am sansa.Tin sa te avertizez.Rezultatele nu vor veni intr0o saptamana, intr-o luna, etc.Peste o juma' de an ai sa vezi rezultate convingatoare.Dar asa e, daca vrei sa te tina toata viata(sau cel putin cat timp faci exercitiile+cateva luni dupa ce te opresti).

| alexutzuuuu a răspuns:

Esential este sa faci sport: exercitii cardio ( alergat ) si eventual exercitii de intarire a musculaturii (cauti pe youtube, sunt si pentru fete)

In al doilea rand, mananca sanatos!