| Lalamama890 a întrebat:

Buna! Va rog sa nu râdeți, chiar am nevoie de un sfat. Am 17 ani și am o rusine imensa sa vb singura cu cineva când vine vorba de a face o rezervare, sau de a-mi comanda mancare, sau un taxi. Nu știu de ce, dar pur și simplu simt ca nici măcar nu pot intra intr-un magazin sau sa merg la un Fast food sa îmi comand ceva. Uneori simt ca mai bine mor de foame decât sa îmi comand mancare și sa ma întâlnesc cu curierul sau sa intru intr-un magazin. Nu știu de ce sunt așa. Va rog ajutor! Dau funda

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Esti o persoana timida, chiar e posibil sa ai anxietate sociala (daca aceasta frica interferează cu rutina ta normala sau cu activitățile de zi cu zi).

In primul rand relaxeaza-te, mai multi oameni "sufera" de asa ceva decat ai crede. "In intervalul de vârstă 14–24 de ani cam 20% dintre bărbați și aproximativ 30% dintre femei prezintă diverse temeri, destul de puternice legate de situațiile sociale".

In al doilea rand trateaza situatia cu putina nepasare. Care e cel mai rau lucru care poate sa se intample? Gandeste-te ca majoritatea persoanelor sunt prea preocupate de problemele lor ca sa te observa. Si de ce te-ar interesa ce crede un strain random despre tine? (Iti recomand MARK MANSON - Arta subtila a nepasarii, despre asta este toata cartea)

In al treilea rand, daca aceasta problema te marcheaza destul de tare poti cere ajutorul unui psiholog.

In al patrulea rand, uita-te putin peste urmatoarele articole :
https://en.wikipedia.org/wiki/Spotlight_effect
https://ro.wikipedia.org/wiki/Fobie_social%C4%83

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Expune-te la situațiile astea mai des tocma ca să vadă creieru tău că nu e niciun bau bau să-ți comanzi mâncare și să nu-ți mai inducă stările astea de frică