| antooo08 a întrebat:

Va rooog sa ma ajutati cu niste sfaturi; cum sa-mi conving parintii sa ma lase la discoteca la ziua unei prietene? am 14 ani si le-am spus ca vreau sa merg iar ei mi-or zis ca o sa vorbesca cu parintii ei sa vada cum sta treaba. problema e ca mama zice ca si pana la 11 e prea mult: discoteca incepe la 9 dar lumea vine pe la 10-10 jumate si atunci pentru o ora, jumate de ora mai bine nici nu mai merg. ce pot sa fac sa ma lase cat o lasa pe prietena mea adica pana la 2-3? ea are tot 14 ani si ea in clasa a 7-a. mama se pare ca se gandeste ca discoteca de azi e ca cea de pe vremuri care se inchidea la 10 sau la nu stiu ce ora...straight faceva rog ajutati-ma cu un sfatstraight face! multumesc.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E ilegal sa te duci in discoteca la 14 ani. Acolo se fumeaza, se consuma alcool lucruri la care nu vrei sa fii expusa la varsta ta. Mai bine protejeaza-te, nu te expune unor riscuri inutile. Si mama ta are dreptate, la 14 ani nu poti veni acasa dupa ora 23 (eu as zice 21). Daca mama prietenei tale nu-si protejeaza fata si o expune inutil unor riscuri, nu e nevoie sa faci si tu la fel. Tu te vei bucura cand ea va regreta.

| Yang a răspuns:

Vorbesti cu mama prietenei tale si o pui sa vorbeasca cu mama ta mereu merge chestia asta. O asiguri pe mama ta ca este doar 1 data o zi speciala( intr-adevar esti mica pentru discoteca dar 1 seara merge)si ca mama ta poate sa vina sa te de acolo la 2-3 cand doriti sa veniti acasa daca are masina daca nu poate mama prietenei tale sa va ia. Ea isi face griji pentru siguranta ta si stiu bine ca esti destul de constienta de ceea ce se intampla astazi in discoteci, incearca sa mai si intelegi pe parintii astia ca nu vorbesc degeaba intr-adevar uneori sunt cam duri dar o fac spre binele vostru chiar daca sunt exagerati ei au trait in alte vremuri nu era destrabalarea asta si ii sperie tot ce se intampla.In concluzie incearca sa ii asiguri ca o sa fie totul bine, ca este singura data, si ca vei fi atenta la ceea ce faci nu iesi afara cu nimeni, nu accepti nimic de baut de la cineva pe care nu cunosti( cam la asta se gandesc ei)si cred ca odata asigurati te vor lasa dar fa si tu un eforthappy