| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Visul meu de cand eram mica a fost sa fiu avocat. Acum 2-3 saptamani cand m-am inscris la liceu cu influenta parintilor m-am dus la liceul Economic. Desi eu mi-am dorit la filologie si dupa sa ma duc la Facultatea de Drept. Da! Le-am spus ca imi doresc sa fiu avocat dar ei mi-au zis ca nu e o meserie de viitor dar in domeniul economic este. Acum cand ma uit la tv si vad un caz juridic imi amintesc de visul meu... parca ma vad pe mine. Oare asa va fi ceva timp? Sau toata viata am sa regret ca nu am facut ceea ce am simtit? Oare meseria care o sa o am in viitor in domeniul economic o s-o practic cu neplacere?

DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| andri22 a răspuns:

Nu o sa vezi ca o sa pui si pentru asta iubire deca deloc este bine macar ai un ban de unde sa iei dar parintii tai nu trebuiau sa se opuna vointei tale pentru caun copil cand este mic isi doreste multe dar cand creste mare vreau sa devina doctor sau avocat sau politist sau preot iar tu avocat sa stii ca si eu vreau sa dau la drept dar am profilul stiinte ale naturii si nu stiu daca merge daca imi poti spune, oricum eu iti urez noroc si eu cred ca merge sa dai la drept nu conteaza la ce liceu esti daca inveti! esti din Slatina sau?

| Satango a răspuns (pentru andri22):

Sunt din Satu Mare. Intr-adevar nu conteaza ce liceu ai facut ca sa mergi la Facultatea de Drept. Daca vrei sa mergi acolo, iti urez succes. happy

| andri22 a răspuns (pentru Satango):

Multumesc Daniela si tie la fel eu chiar imi doresc din suflet dar intai sa iau bacul si apoi mai vorbesc ca de asta mie cel mai frica kiss

4 răspunsuri:
| Disharmony a răspuns:

Te poţi transfera la Filologie din semestrul al doilea. Tu doar explică-le alor tăi că ceea ce îţi doreşti să faci în viaţă depinde numai de tine, iar deciziile îţi aparţin, indiferent dacă sunt sau nu în conformitate cu aşteptările lor. E viaţa ta, ce naiba? De ce îi laşi să te conducă în halul ăsta?

| FaraSareDoi a răspuns:

Uf! Greu cu părinţii ăştia. Poate s-au gândit la bani, dar au uitat de tine.
Poate că ţie nu îţi place acest domeniu de activitate, economia şi vei ajunge să munceşti fără plăcere. sad
E posibil să regreţi alegerea făcută, dar înacelaşi timp, e posibil ca pe viitor să ajungi să o iubeşti.
Eu îţi dau un sfat: Dacă simţi că menirea ta este să fii avocat, urmează-ţi visul!
În principiu, poţi urma orice facultate, indiferent de profilul la care eşti. Ai putea să te transferi la un alt profil. Mai bine te duci la ştiinţe sociale. Cred că este mai bun pentru ceea ce vrei tu. Filologia se axează pe limbi.
Alegerea ta. Vorbeşte cu părinţii şi spune-le ce îţi doreşti cu adevărat. Nu îţi fie frică. Şi să ştii că meseria de avocat e destul de bănoasă.winking