| AnemonaP a întrebat:

Voi credeti in soarta/destinul omului? Si in biblie si in filosofie este mentionat faptul ca omul are liber arbitru,dar totusi se afirma ca nimic nu este intamplator, totul are un scop si ca exista o soarta pe care nu putem sa o schimbam orice am face. Voi ce credeti?

6 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Totul este interpretabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e o inventie iudeo-crestina, desigur ca noi ne stabilim soarta, asa de mult ne mint xinii astia incat ajungem sa ne fie frica... bucurialuisatan.com, pentru Pace, Libertate si Iluminare! HAIL SATAN, ADEVARAT TATA CREATOR!

| NAT0 a răspuns:

În opinia mea. Daaa, am păreri.
.
Sunt liber, dacă vreau să mă arunc de pe bloc, e strict alegerea mea, nu a venit nimeni (destinul) și mi-a făcut brânci. laughing
Bineînțeles că ăsta e doar un exemplu dar nu cred că e nevoie de mai mult pentru a demonstra că aveam verde la ce ne taie capul și că nu există nimeni care să ne manipuleze sau există, persoanele din jurul nostru dar ține doar de tăria caracterului fiecăruia.

| Nitroblast a răspuns:

Omul este liber. Destinul e stiut doar de Dumnezeu. Dumnezeu stie ce decizii o sa facem pe baza a sute de mii de "factori" care ne influenteaza viata. Chiar si citirea acestui raspuns e unul dintre factori. Chiar si faptul ca mergi acum sa mananci si nu mai tarziu e un factor. Si acesti factori, la randul lor, sunt influentati de alte sute de mii de alti factori, s-a.m.d.

Se spune ca Dumnezeu are un plan cu fiecare dintre noi, dar tot noi alegem daca vrem sa il urmam sau nu. El ne mai trimite asa... factori pentru factori ca sa spunem asa din cand in cand, dar asta e cam singura Sa implicare in "destinul"nostru.

| AnemonaP explică (pentru Nitroblast):

Da,dar cum poti spune ca omul este liber din moment ce are un destin? Eu cred ca avem un destin de cand ne nastem si indiferent de deciziile pe care le luam, sau de exemplu, avem de ales intre 2 drumuri,le putem alege pe ambele, dar nu ne influenteaza cu nimic, pentru ca tot la acel rezultat ajungem, pentru ca aveam un destin. Adica in lume se spune ca nimic nu este intamplator si am trait destule chestii care mi au aratat asta. De exemplu unui om ii este dat sa alunece pe gresie in casa si sa moara cand se loveste la cap, cu toate ca la viata lui el a facut sporturi extreme, si fel si fel de chestii care il puteau ucide in 2 secunde,niciuna dintre aceste chestii nu l au influentat si nici el nu s-a lasat influentat de ele,sa nu faca sportul X pentru ca ar putea muri. De ce se afirma atunci ca omul e liber din moment ce viata lui este dirijata? Este si vorba,,asa a fost scris" De exemplu ma pot zbate pentru ceva ce imi doresc extraordinar de mult,daca daca nu este dat sa fie,nu se va intampla,pentru ca lucrul ala nu mi ar aduce bine in viitor si ca acel a era destinul meu,sa nu se intample. Iar noi ca oameni,de foarte multe ori in viata la un anumit moment ne am dorit unele lucruri, iar peste timp ne am simtit recunoscatori ca nu s au intamplat, pentru ca acum totul ar fi stat altfel si ca asta era destinul nostru. Asta este parerea mea, cu tot ce am trait si am auzit pana acum, dar nu contrazic alte teorii, doar ca am anumite intrebari.

| vanilla80 a răspuns:

Fii serioasă, poți schimba orice dorești din viața ta, puțină ambiție happy. Țin minte că prin tinerețe aveam mulți bani, mă angajasem și am pierdut banii, eram în datorii până peste cap, într-un an m-am scăpat de datorii și o duc la fel cum eram înainte, cu bani. dar fără jocuri de noroc happy, singurul lucru pe care nu îl poți schimba, este... moartea!