| Vikaa a întrebat:

Buna,voi cum faceti fata oboselii? Efectiv in fiecare dimineata ma trezesc mega greu.
Mi-as dori macar 2 zile sa dorm, e foarte mult efectiv.De luni pana vineri, incep de la 8 dim. si termin pe la 20, pana mai mananc, ma mai uit oleaca pe net se face vreo 22, ma pun in pat si adorm greu, ma ia somnul pe la 00; 00, mereu e asa. Duminica e singura zi de odihna...
intrebarea e, ce sa fac sa imi revin, cedez psihic?
Multumesc anticipat.

7 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Sa te vitaminizezi si daca o faci artificial, sa fie sub control. Poti sa mai faci rugaciuni ca sa nu te mai simti obosita!

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu nu stiu unde pierzi tu 12 ore zilnic, daca e vorba despre un loc de munca ar trebui sa iti cauti in alta parte, asta nu e un program normal pentru un angajat, nu oricine face fata si daca face, nu pentru mult timp.
Pt oboseala recomand o cura cu magneziu (2-3 luni), ajuta foarte mult. In rest, stii si tu ca nu prea sunt solutii daca vrei sa continui asa...

| Vikaa explică (pentru Furnicuta000):

Scoala+ meditatii, mai am 1 an si gata cu astfel de orar.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Vikaa):

La câte 13 materii faci meditații de ai câte 12 ore pe zi, inclusiv sâmbătă? Presupun că ai ~30 de ore de liceu, deci cam 36 de ore de meditații într-o săptămână.
Oricum, e mult prea mult. Un adult cu normă întreagă lucrează 40 de ore pe săptămână. Tu, ca elev, lucrezi 60.

| Vikaa explică (pentru FaraNume1245):

In fiecare zi incep la 8 si termin la 15, apoi cand ajung acasa de invatat am la materiile pentru a 2 a zi, apoi de la 18 si pana la 20 am meditatii, dupa aceea vin acasa, manc, ma uit pe net si dupa ma pun in pat, si asa e in fiecare zi, sambata am de la 12 meditatii la mate,cand ajung acasa iar se repeta,lectii si teme,grile peste grile si tot asa,duminica is libera in adevaratul sens al cuvantului.
Iau meditatii la bio, romana, mate, chimie, fizica si engleza, dar la engleza merg mai rar.

| Yurisa a răspuns:

Dormi cu capul spre nord, pe o saltea moale si cu picioarele spre un geam. Nu stiu de ce, dar de cand sunt la facultate ma trezesc in fiecare zi foarte odihnita laughing Acasa, pana si sambata/ duminica mi se deschideau greu ochii. Nuj, mai bea niste cafea

| AleeAlexaaandraaa a răspuns:

Sambata ce faci? N-ai mentionat. Nu de recomandat sa te uiti pe internet inainte sa adormim. Dimineata bea ceai verde (nu cafea, mai incoloo sa ajungi dependenta si o sa incepi cu dureri de cap si stiu bine ca nu vrei asta), manca, e cel mai important. Tine foarte mult si de alimentatie si hidratare. Ai macar 3 mese? Recomandat sunt 3 mese si 2 gustari. In fine, inlaturam gustarile, dar macar sa ai 3 mese si 2L de apa sa bei. Daca nu ai timp sa mananci, pregateste-ti pentru a doua zi, daca nu ai chef, iti cumperi. De asememenea, achizitioneaza intr-o farmacie magneziu si calciu. Daca doresti o actiune mai rapida, o varianta mai buna o reprezin­ta preparatele farmaceutice sub formă lichida, cum ar fi com­primatele efervescente