| Aka0js9j0s a întrebat:

Bună sad vouă cum vi se pare școala? Sunt în clasa a VIII-a și simt că nu mai suport! Am cam 3 ore de pregătiri pe săptămână (două la română si una la matematica) acum ca am început să facem și scoala online mi se pare și mai greu! Primele zile de școala au mers destul de bine, notele erau bune aveam 10 la muzica, desen, religie, oricum la materiile astea toți luau 10 si la matematica un 8 si un 9. La matematica am început sa ma descurc mai bine față de anii trecuți, acum cu pregătirile si cărțile de teste pentru evaluare națională. Trec săptămânile și devin din ce in ce mai obosita, ma simt stresata. La romana am facut 4 ore de pregătiri! Am plecat acasa la ora 9 seara! Venise mama mea dupa mine, m-a întrebat cum a fost la pregătiri și în loc sa ii răspund am început sa plang pe stradă, eram atat de obosita si doar gândul ca trebuia sa ajung acasa sa ma pun de teme pentru ziua următoare ma stresa si mai tare! Peste alte cateva zile am dat un test la romana. Am luat 5! Niciodată nu am fost bună la romana si nici nu mi-a placut dar 5!? În ciuda faptului ca facusem ore întregi de pregătiri am luat 5! Am tocit atât, nu am dormit noptile si normal ca nu m-am putut concentra am uitar tot! Dupa acele note de 8 si 9 la matematica pe care le-am obținut in primele săptămâni de scoala, a urmat un 6! Simt că cu cât fac mai multe ore cu atat ma prostesc mai mult! Ce se întâmplă cu mine? Nu i-am spus mamei mele nici acum de acel 5 la romana si 6 la matematica, nu am deloc o relație buna cu mama, ne certam mereu si nu ma înțelege niciodata! Nu ii pot spune nimic, tata e plecat in străinătate. Chiar nu știu cum sa ii spun de nota, nu ca ma bate sau ceva dar doar sa o vad atat de dezamăgită de mine ma face sa ma simt extrem de prost! Deja o si aud "Iti platesc pregătirile degeaba?" într-adevăr plătește extrem de mult in fiecare saptama si pentru ce? Chiar nu reușesc sa găsesc un mod prin care sa invat! E atat de ciudat nu stiu ce se întâmplă cu mine, imi fac griji, examenul se apropie dacă nu voi reușii sa intru la un liceu bun? Nu sunt cea mai buna din clasa dar cu siguranță nu cea mai proasta! Stiu ca pot, si faptul ca si modelele astea de evaluare națională se schimba atat de mult ma încurcă si mai rau. De fiecare data cand ma gândesc la școală imi vine sa plang, nu am deloc timp de mine! Ne spun profesorii sa avem grija sa ne odihnim dar tot ei ne stresează cu mii si mii de teme si lecții de învățat! Nu mai sunt deloc cum eram înainte si imi fac griji. Câteodată vreau doar sa închid caietul sa ma duc in pat si sa dorm pentru totdeauna, nu mai vreau sa ma trezesc! Câteodată îmi vin gânduri ciudate, ca mai bine as murii si altele, nu-mi place deloc! Urăsc scoala nu mai pot! ????

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut!

Nu trebuie sa gandesti asa negativ, inteleg... scoala online, stresul si pregatirea... sunt niste momente grele, din viata unui elev, mai ales in aceasta perioada.
Dar ar trebui sa privesti totul detasat.

Hai sa iti spun cum o sa fie, pentru ca si eu cand eram de varsta ta, tot asa ma gandeam, ma puneam seara in pat si imi doream ca ziua de maine sa nu mai vina, sa fie asa o noapte... mereu.

O sa treaca perioada asta, stii si tu ca o sa treaca. Acum poate ai anumite asteptari, ai vrea sa faci anumite lucruri, ai vrea sa fii mai independent, insa... totul o sa fie bine. O sa vina momentul in care o sa faci toate aceste lucruri, si nu o sa mai conteze ce s-a intamplat acum, asta iti garantez (100%).

Este doar o perioada, imediat vine evaloarea nationala (daca se mai tine, cred), o sa dai examenele si o sa le iei cu nota mare. Dupa ce urmeaza? Un liceu, prieteni noi, poate si o prieten, si totul o sa fie asa cum vrei. Dupa o sa treaca timpul, o sa ai un job, o sa mergi pe unde vrei si o sa duci viata exact asa cum o vrei tu.

Insa pana acolo... trebuie sa treci de aceste momente. Indiferent ca vrei sau ca nu vrei, indiferent de cat de mult ai vrea sa nu mai vina... ele o sa vina, nu ai ce sa faci, din pacate o sa vina (sau din fericire). Asa ca ce alternativa ai? Sa te stresezi? Sa te gandesti la astfel de lucruri? Da, dar nu rezolvi nimic. Asa ca mai bine nu o face.

Fii fericita in fiecare zi, constienta de momentul prezent, nu trebuie sa te gandesti la ce o sa vina, pentru ca oricum o sa vina si o sa te gandesti atunci, nu este logic sa faci asta. Nu te ingrijora. Descarca-te cand simti nevoia, este ok.

O sa treci peste, sunt sigur de asta si si tu stii asta. Hai ca poti! Iti urez mult succes si numai zile cu soare! ^_^

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu regret maxim că am dat în a 8-a banii pe pregăiri. M-am chinuit și am dat bani ca să intru la a 2-a clasă ca medie (acolo îmi doream) ca anul următor să se mute unii de la ultima clasă ca medie pe baza unor rahaturi de diferențe pe care le lua oricine. Și nu că 2-3 cu pile, jumătate de clasă. așa că nu-ți mai bate capu că te muți ușor dintr-o parte în alta.

| Anonimmaaa888890 a răspuns:

Pai lasa celalalte materii deoparte, si pune mana si te odihneste mai mult. Acu vine vacanta, dormi cate 10-12 ore, si invata mai mult la matematica si la romana, restul da-le naibii

| Sfetnic a răspuns:

Acest sondaj se adresează tuturor elevilor din România pentru a cuantifica opinia și percepția asupra școlii online. Nu vizează o materie anume, iar completarea sa durează 5-10 minute. Nu vă solicită date personale/de identitate. Este printre puținele studii serioase din țara noastră pe acest subiect. https://docs.google.com/......g/viewform