| Lamaitzza a întrebat:

Buna voua.
Problema mea este una care se intalneste foarte des. Si anume, greutatea.
Cand eram mica eram grasa, cu multa ambitie si efort am slabit, de una singura. Da, ajunsesem sa nu mananc nimic o zi intreaga si ma rog, sa nu intru in detalii. Apoi, ajunsesem la 42 kg, ceea ce pentru mine era perfect desi ceilalti ziceau sa ma mai ingras ca sunt prea slaba si nu stiu ce. Anul trecut, am tinut tot postul craciunului iar apoi am mancat cu o pofta nebuna tot ce mi-a stat in cale. Si de atunci, am tot mancat, am tot mancat si evident m-am ingrasat. In vara am mai avut o ambitie micuta sa slabesc, faceam sport zilnic, nu mancam dulciuri si alte mancaruri cu numar ridicat de carbohidrati. Slabisem si atunci putin dar cand a inceput scoala am inceput iar sa mananc. Si in prezent, imi este aproape imposibil sa renunt la dulciuri. Nu stiu de ce pentru ca imi doresc sa slabesc, dar pur si simplu nu pot, ma rog, la scoala e si greu fiindca toti colegii mananca si e super aiurea ca tu sa stai si sa te uiti. Sunt si o persoana lenesa, din vara nu am mai miscat nici un gram de os, parintii mei la fel, gatesc mult si mananc si eu. Ma rog, stiu ca e doar vina mea, si imi e rusine fiindca de la 42 kg am ajuns la 47, poate chiar 50, nici nu mai stiu. Sa nu mai zic ca se vede faptul ca m-am ingrasat, mai ales la haine care le numar pe degete pe alea care mai imi vin. Evident, va cer sfaturi, poate exista cineva aici care ma poate motiva, fiindca sincer, nu am nici o ambitie, sa nu mai zic ca mai gasesc si alinare in mancare. Mentionez ca nu mananc paine decat foarte rar si nu mananc seara, vreau totusi un fel de program alimentar, habar n-am. Sau sa-mi zica cineva o fraza dura care sa ma faca sa nu mai mananc! Va rog.

6 răspunsuri:
| RoxanaGhost a răspuns:

Ai grija ca si eu am patit-o la fel.[Starea mea in urma cu cateva luni si actuala ca exemplu]Am slabit in ultimul hal[aprox 15-16kg] si cand am ajuns la respectiv 45kg am inceput sa mananc ca sparta..La un moment dat am devenit bulimica si mi-am stricat viata...Acum am tendinte de anorexie-bulimie[Daca vad mai mult de 45-46kg pe cantar plang].
Mama si bunica merg pe principiul "grasa si frumoasa" si se obisnuisera cu mine asa cum eram acum cativa ani cu 60 si ceva de kg, iar acum se sperie de mine cand ma vad in costum de baie.
Deci eu trebuie sa am ambitie si sa ma imbarbatez ca sa nu mananc mai mult decat trebuie...La tine e mai usor fata! Roaga pe cineva din familia ta:mama,tata, frati, surori, oricine, sa-ti tina cont la fiecare masa cat mananciwinking Profita de ajutorul lor! Ale mele vor sa ma indoape...Crezi ca mie imi convine sa stau de 4-5 ori pe zi cu degetele-n gat la baie?
Cum ti-am zis profita de ajutorul lor si roaga-i sa iti tina cont de cat mananciwinking si 2.
Sa nu mananci niciodata direct de la sursa[ceaun, tigaie, cratita, oala...], in recipient e cel putin 1kg de mancare[sau mai mult], si nu te vei putea opri.Eu am prins acest narav...Mergeam cu ideea:Ia sa gust unpic! insa "gustam" jumatate de cratita, iar apoi mergeam rapid sa ma auto-distrug[ce am zis mai sus]
Cel mai bine puneti in farfurie[plata de preferinta] sau in castron micut, ca sa stii cat mananci :*

| 8Biia a răspuns:

Daca tu te simti bine in pielea ta e ok..Sunt alte fete si mai grase care isi doresc sa slabeasca

| rochyy a răspuns:

Ok... deci la 47kg nu esti chiar asa grasa sa stii. Aceiasi problema o are si o prietena de-a mea ea avand 57kg si e atat e puturoasa. Cand iti doresti ceva cu adevarat si ai ambitie faci tot posibilul... eu sunt foarte slaba pentru varsta mea si am ajuns batjocura la scoala straight face orice fac si orice mananc nu ma ingras niciodata chiar su cu pastile nu merge nici vitamine. Lasa ca e bine si asa eu as da orice sa fiu in locul tau. Si daca vrei sa slabesti asa mult du-te si alerga cat te tin picioarele ori dupa masa sa nu stai sa te ohihnesti. sa te plimbi, poate faci si putin sportwinking bafta :*

| Sorina999 a răspuns (pentru rochyy):

Si eu am fost la fel ca si tine, toti radeau de mine si m faceau skelet ambulant si sa nu mai zic si altele... Dar acum pot spune ca sunt foarte fericita asa cum sunt subtirica! Toate fetele pe cale le stiu din generala si liceu care aratau bine cu cur si tate mari si foarte sexy acum sunt grase si au niste sani lasati mai ceva ca bunica:-)) NU ITI DEFORMA CORPUL PENTRU CE CRED ALTII DESPRE TINE!

| Sorina999 a răspuns:

O fraza dura nu iti pot spune dar in schimb iti pot da cateva sfaturi sper eu folositoare.
-APA este foarte importanta! Pun pariu ca nu bei apa mai deloc.Atunci cand corpul este deshidratat nu simti doar senzatia de sete in guraadica nu simti doar ca ti se usuca gura si atat.Atunci cand corpul iti este deshidratat incepe si stomacul sa te doara dandu-ti senzatia de foame.Cu fiecare jumatate de ora inainte de masa bea un pahar de apa plata.
-Dimineata mananca mai multe legume cu branzeturi, iaurturi.
-Nu zice nimeni sa nu manaci carne si paine! Doar sa nu cantareasca mai mult ca legumele! Mananca un bol de salata cu o pulpa de pui si un pireu.Sau o tocanita cu carne dar pe langa sa nu lipseasca niciodata o salata mare!
-Ai 3 feluri de fructe in casa? Combinale! Taie cate jumate din fiecare, si asa ai facut o salata de fructe.Iar celelalte jumtati mai tarziu. Daca nu vrei sa mananci, si ai pofta de ceva bun fa milkshake.baga in blender un pahar de lapte daca ai o banana, o para si un mar taiate patratele si ai o bautura energizanta delicioasa.
-Fa-ti un program cu ore fixe de mancare.Din fructe si legume nu am auzit pe nimeni sa se ingrase. poti sa incerci o perioada sa mananci mult mai multe fructe si legume si iti garantez ca te vei simti mult mai bine.

| Evelyna12 a răspuns:

Dar in ce clasa esti? big grin