| Olaru_Camelia_2000 a întrebat:

Vreau foarte mult sa invat japoneza si am nevoie de cateva sfaturi;-? Vreau sa invat alfabetul dar eu l-am gasit in diverse forme si ma deruteaza. Daca stiti Kanji, Hiragana si Katana, ca rog sa ma ajutati puppy dog eyes si vreau si alfabetul sau ceva expresii;-? Va rog mult! :-s Arigatou! puppy dog eyes

4 răspunsuri:
| Hikarie a răspuns:

Kanji-urile sunt destul de greu de invatat. Ti-as recomanda ca prima data sa te obisnuiesti cu hiragana si katakana.

Hiragana: http://www.japanese-lesson.com/characters/hiragana/
Katakana: http://www.japanese-lesson.com/characters/katakana/index.html

Sunt destul de usor de memorat.
Ca si expresii probabil ca sunt cele basic pe care le cunosti deja, oricum iti voi lasa cateva. Cele mai importante ca sa zic asa. (o sa ti le scriu si in hiragana, poate te ajuta cat de cat).

Ohayo gozaimasu (おはようございます) = Buna dimineata
Konnichiwa(こんにちは) = Buna ziua
Konbanwa(こんばんは) = Buna seara
Oyasuminasai(おやすみなさい) = Noapte buna
Sayonara (さようなら) = La revedere
Gomen nasai(ごめんなさい) = Imi pare rau
Sumimasen (すみません) = Imi cer scuze
Arigatou(ありがとう) = Multumesc
Arigatou gozaimasu(ありがとうございます) = Multumesc mult.
Dou itashimashite(どういたしまして) = Cu placere.
Douzo (どうぞ) = Te rog

Watashi (わたし) = Eu
Anata (あなた) = Tu
Kare/Kanojo (かれ、かのじょ) = El/Ea
Watashitachi (わたしたち) = Noi
Anatagata (あなたがた) = Voi
Karera/Kanojora (かれら、かのじょら) = Ei/Ele

Dare (だれ) = Cine?
Nani(なに)=Ce?
Itsu(いつ)=Cand?
Doko(どこ)= Unde?
Doshite(どおして)= De ce?
Do(どお) = Cum?
Dore(どれ) = Care?

Ogenki desu ca? (おげんきですか) = Cum mai esti?
Genki desu(げんきです) = Sunt bine.
Onamae wa? (おなまえは?) = Cum te cheama?
Watashi no namae ha - desu (わたしのなまえは― です。) = Numele meu este -
Wakarimasu(わかります) = Inteleg
Wakarimasen(わかりません) = Nu inteleg

Sunt cele mai comune pe care mi le-am adus aminte pe moment. Daca mai ai vreo intrebare imi poti trimite mesaj si te ajut cu placere.

| biosh97 a răspuns:

Hmm. Felicitari pentru setea de cunoastere happy Japoneza nu este o limba usoara, dar iti va fi foarte folositoare pe viitor.
Iti recomand sa incepi cu Hiragana deoarece sunt litere specifice pentru fiecare silaba (ya, yu, etc). Kanji are o litera pentru fiecare cuvant (e extenuant sa incerci sa inveti kanji de la inceput).
Alfabetul Hiragana il gasesti oriunde pe internet. E accesibil oricui.
Seikō big grin (Succes!)

| Everithyng1922 a răspuns:

Si eu vreau sa invat acesta limba.
Bravo tie ca esti atat de ambitioasa.
Pont, eu am prins cat de cat acesta limba de la filme, anime in care se vorbeste acesta limba.
Noroc!

| Olaru_Camelia_2000 explică (pentru Everithyng1922):

Pai multumesc si noroc si tie!:*