| anonim_4396 a întrebat:

Vreau mai întâi sa mentionez ca sunt fata, am 13 ani, nu mi-a venit menstruatia dar ma doare destul de tare burta jos si ma dor sânii si nu stiu daca are legatura ca mi se îngrașă parul foarte tare din 2 in zile in 2 zile.
Eu am o igiena buna, am grija de mine.

De 1 an jumate aproape 2 ani, o substanta alba urat mirositoare imi apare pe lenjerie...nu simt nicio durere insa de cateva zile ma doare burta jos dar nu este din cauza asta.
Ar trebui sa ma îngrijorez sau este normal? S-ar putea ca(,) corpul meu sa se pregătească pentru menstruatie?

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

O sa iti vina. Semnele astea inseamna ca ai intrat la pubertate si e normal sa aiba loc niste schimbari in corpul tau. Eu de ex dureri de sani am avut toata adolescenta, dureri la menstruatie nu am avut niciodata. Fiecare fata e diferita, nu toate au aceleasi simptome

1 răspuns:
| 987632 a răspuns:

Întradevăr corpul tau este pregătit să devii femeie, adică să îți vina menstruația, odată ajunsă la pubertate, dureri de sâni nu am avut niciodată, in schimb dureri de burta mereu cu 2zile înainte să îmi vina, dar asta depinde de corpul fiecărei fete