| DyDyuKa a întrebat:

vreau o carte pentru bac la limba si literatura romana dar m-ar interesa una care cuprinde si comentariile necesare dar si exemple de eseuri si texte argumentative ( bineinteles ca si subiecte/teste). Cunoasteti?

Răspuns Câştigător
| AnnaPaula29 a răspuns:

Nu cred ca o sa gasesti o carte cu toate. Poti sa-ti cumperi separat, adica o carte care cuprinde eseurile, una comentariile de la partea a-II-a si una cu teste. Eu am urmatoarele carti pe care ma bazez: Eseul( editura ART Grup Editorial, cu autorii L. Paicu, M. Lupu si M. Lazar), Eseul argumentativ in 50 de exemple (editura Delfin, autoarea Gina Mioara Varga) si Examenul de bacalaureat national 2014 limba si literatura romana modele de teste (editura Delfin, autori Adrian Nicolae Romonti,...).
Sper sa-ti fie de folos!
Mult succes!

| DyDyuKa explică (pentru AnnaPaula29):

Pentru celelalte materii ce carti folosesti?

| AnnaPaula29 a răspuns (pentru DyDyuKa):

Buna! Eu sunt a XI-a si inca nu am o biblioteca petru BAC. Insa, la matematica mi-am cumparat de la editura Sigma, Ghid de pregatire pentru bacalaureat si de la editura Art Grup Editorial - Matematica pentru examenul de bacalaureat. La biologie am o culegere - Ghid pentru bacalaureat de nota 10 (zece) la Biologie. Competentele digitale le-am dat prin ECDL, un examen recunoscut international. (ai link-ul aici cu tot ce trebuie sa inveti pentru competente http://ro.scribd.com/......DL-Complet ). Numai ca engleza... ei bine inca nu stiu ce sa invat si de unde. Nu as dori sa-mi dau Cambridge-ul pentru ca nu sunt as la engleza. Pentru ca sunt la profil de intensiv info, nu te pot sfatui in legatura cu istoria/geografia, latina, germana/franceza.

Multa bafta!

| DyDyuKa explică (pentru AnnaPaula29):

Multumesc mult. Eu sunt in clasa a X-a insa din vara vreau usor usor sa ma apuc ca sa nu las pe ultima suta de metri.

7 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! :)
Eu am avut anul trecut cartea asta: http://www.librarie.net/......OBA-SCRISA
E faina pentru ca are 100 de variante numai cu subiectul 1, 100 numai cu subiectul 2 si 100 numai cu subiectul 3.Eu te-as sfatui daca nu o gasesti pe aceasta sa iti iei o carte numai cu comentarii si una cu variante in general care are si subiectele 1 si 2.Succes la bac, sa nu te emotionezi.Bafta! :)

| CartoonN a răspuns:

Eu personal nu mi-am luat-o...dar am vazut la colegi si la aia de la filo.

http://www.elefant.ro/......70573.html

| cab a răspuns:

Cea mai buna culegere pentru toate cele trei subiecte de bac la romana este PREGATIRE COMPLETA BAC. LITERATURA ROMANA -autor ALINA PANAIT.
O gasesti pe siteu-rile www.procarti.ro; www.librariaonline.ro; librariaboema.ro cautand dupa numele autoarei. Bafta!

| SaintVicious a răspuns:

Http://shop.edituratrend.ro/......acalaureat asta e foarte buna si recomandata. Daca o termini de citit o sa te simti mai sigur/a pe tine. Cat despre pret, eu am achizitionat-o cu 12 lei, fiind o oferta pentru ca am cumparat-o o clasa intreaga. Sper ca ti-am fost de folos. Funda?