| anonim_4396 a întrebat:

Vreau o descriere a Franţei [ orice. mâncăruri, tradiţii. ] in franceză sau chiar in romana! Fundă.

Răspuns Câştigător
| Ali0404 a răspuns:

Numele de Franţa provine de la denumirea latină Francia care înseamnă tarâmul Francilor. Francia desemna la origine o regiune din nordul Europei, populată, sau maidegrabă dominată de către poporul războinic germanic ce se numeau ei înşişi Franci.Astfel, Francia la origine nu avea o conotaţie geo-politică, ci mai mult geografică sausociologică, similară cu termenele actuale Maghreb sau Balcani. Centrul administrativ, financiar, industrial si cultural al tarii este Parisul, careatrage annual mari mase de turisti din toata lumea.Important oras industrial si nod dedrumuri comerciale este Lyon-ul (1, 3 milioane de locuitori) fondat de romani laconfluenta raurilor Ron si Saone.Marsilia(1.2 milioane de locuitori) a fost o coloniefondata de greci in jurul anului 600 i.e.n. si a fost centru important si in perioadaromana.Este un port mare al Marii Mediterane, de unde ponesc nave atat spre fostelecolonii franceze din nordul Africii, cat si spre fostele colonii franceze din vestulAfricii.A patraAsezare ca marime este orasul industrial Lille (959000 de locuitori) din nordultarii.
Asezare
Franta are o iesire la Oceanul Atlantic, cat si la Marea Mediterana, Tarmurilesale sunt putin crestate si, in unele locuri, joase si nisipoase.In afara de limita maritima, are si 9 vechi terestri : Belgia, Luxemburg, Germania, Elvetia, Italina, Spania si doua dintre ministate : Andorra si Monaco. Fratei ii apartine si Insula Corsica din Mare Mediterana.Relieful Frantei se distinge prin doua mari trepte de relief: unele mai joase, in jumatatea nordica, de podis si de campie, si altele mai inlte, montane, mai ales in sud-est si sud-vest. Daca vrei mai multe gasesti pe site-ul http://ro.scribd.com/doc/56515778/Franta-prezentare-generala.

2 răspunsuri:
| DeeaMedeea a răspuns:

Te-ai uitat pe Wikipedia? Vezi ca sunt multe lucruri acolo