| MirelaTeodora78 a întrebat:

Vreau sa ii fac o surpriza prietenei mele de 12 ani (pentru ca vine ziua ei) si as vrea sa o iau cu trenul pana la Bucuresti (eu stau la Pitesti si sunt vreo 100 de km) si sa mergem prin oras etc. Eu fac 14 ani peste 2-3 saptamani si o sa mergem dupa ziua mea. As vrea sa mergem singure si nu stiu daca avem voie. Imi puteti da un raspuns va rog frumos?

Răspuns Câştigător
| Slipknotana a răspuns:

Se poate întâmpla orice, aşa că eu vă sfătuiesc să nu încercați să mergeți singure. Eu am 19 ani şi la prima vedere nu mi se dă mai mult de 15 ani.
Am fost plecată cu prieteni în mici vacanțe, dar aveam 17 ani cand am făcut asta prima dată şi am mers cu cel mai bun prieten care era deja major. Am dat de foarte mulți oameni dubioşi şi am fost chiar şi urmărită pe aleea pietonală din fața blocului în care locuiesc. Voi fiind micuțe şi fără apărare, trebuie să ştiți ce pericole vă pot pândi. Puteți cel mult, sa mergeți într-un parc de distracții din apropierea voastră.
Sunt nenumărate moduri prin care vă veți putea distra în acea zi fără a putea păți ceva?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Copii neinsotiti nu au voie pe tren.
Chiar daca tu ai 14 ani, ea are tot 12 si nu este voie!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Niste parinti responsabili nu v ar da voie.

| aimullah123 a răspuns:

Eu va recomand sa nu mergeti singure. Luati cu voi cel putin un adult (unul dintre parintii vostrii ar fi ideal).
Cel mai bine ar fi sa mergi atat la parintii tai cat si la ai ei si sa ii intrebi daca este ok sa plecati singure.