| Tina9011 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un router wireless pentru telefon si tableta, dar am un calculator mai vechi, care nu are placa wireless. Voi mai avea internet la calculator?
Daca nu cumpar routerul de la compania de internet, va trebui sa platesc mai mult la abonament?

Răspuns Câştigător
| ywar a răspuns:

Da vei avea internet - nu are nicio treaba! Routerul are in principiu - 1 iesire de alimentare, 1 iesire DSL, 2 iesiri de telefon, 4 iesiri LAN si eventual 1 iesire USB. Te duci la orice magazin de profil si ceri un router 10/100/1000. Bafta! Reteaua wireless se configureaza atunci cand vei instala routerul. Intr-una din iesirile LAN vei pune cablul de net care vine din calculator. Daca mai ai alte chestii intreaba-ma. Baftoi!

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La PC poti pune un dispozitiv bluetooth sa traga wi-fi de la router. Costa in jur de 30 de lei, iar routerul mai bine il cumperi tu nu de la firma asa in caz ca tai conexiunea il cer inapoi. Daca mergi la mall sa cauti unul iti ramane tie si poate va fi mai bun decat cel care il aduce instalatorul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da vei avea net si la calculator pentru ca router ul il poti folosi si prin cablu.

nu are nicio treaba abonamentul de internet cu routerul, nu ii pasa nimanui ca ti ai luat router