| georgianagyo a întrebat:

Vreau sa încep prin a va spune că nu vreau răspunsuri de genul "tatăl tau are dreptate" Sau "nu ai nevoie de unghii lungi"
Buna sunt în clasa a 7 a, am câteva colege, nu multe cu unghii cu gel, iar eu mi le-am lăsat să crească, fiind ca nici nu vreau sa imi imaginez ce răspunsuri aș primi daca aș întreba daca ma lasa cu gel. Și acum le am puțin peste buricul degetelor, dar le vreau puțin mai lungi, ca sa imi schimb și forma, una migdalata.
Ei ma cearta și tot timpul când cresc și ele puțin mai mult trebuie să la scurtez, mama ma lasa cu ele puțin mai mari, pentru ca ea ma intelegea, dar a plecat în altă țară.
Cum sa il conving pe tată sa ma lase să le fac mai lungi decât sunt acum?

Răspuns Câştigător
| devilshelp a răspuns:

Nu vad ce e gresit in a avea unghii mari. Bine, nu sa te duci la scoala cu gheare si sa mai fie si date cu oja. Explica-i ca unghiile nu afecteaza modul cum inveti si ca nu te dai cu oja, doar vrei sa le ai mai mari. Incearca sa nu dai exemple de x si y care vin cu ele in gel sau nu mai stiu cum. Te referi strict la persoana ta

8 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Poate te va lasa tatal dar nu si profesorii de la scoala, la scoala nu vii ca la nunta, clar.

| georgianagyo explică (pentru MihaiNicu23):

Asta e ideea, profesorii ne dau voie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Taică-tu' are dreptate. Unghiile lungi sunt scârboase.

| georgianagyo explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt scarboase atata timp cat sunt ingrijite. Unghiile lungi sunt feminine, atata timp cat nu sunt exagerat de lungi si mai colorate ca un semafor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru georgianagyo):

N-as manca mancare gatita de astfel de maini.

| georgianagyo explică (pentru anonim_4396):

Bine hai pa

| Kerre a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu el si sa-i zici motivele pentru care iti doresti asta atat de mult, cu putin efort cred ca te va intelege.

| Rusu_Ana_Maria_1915 a răspuns:

Pai ai putea discuta cu el si sa-l faci sa inteleaga de ce vrei sa iti lasi unghiile sa creasca