| alina20051002 a întrebat:

Vreau să mă transfer de la profil economic la științe sociale. Știu că trebuie să dau diferente la latină, desen și muzică. La care se dă probă orală și la care scrisă? La muzică și desen va fi probă orală sau din teorie?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Evident la desen se da in scris, dar la muzica si latina- oral.
Da, trebuie atat teorie cat si proba scrisa.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu stiam ca unitatea scolara stabileste cum o sa fie aceste diferente, atat orale cat si in scris.
Exista si diferente, dar presupun ca la nivel de liceu, la latina ca aceasta:
https://www.scribd.com/......lasa-a-9-a

Pe langa asta:
"(1) Pentru desfășurarea examenelor există trei tipuri de probe: scrise, orale și practice. La toate examenele se susțin, de regulă, două dintre cele trei probe, proba scrisă și proba orală.

(2) Pentru disciplinele de studiu la care, datorită profilului sau/și specializării este necesară și proba practică, modalitățile de susținere a acesteia și cea de-a doua probă de examen sunt stabilite de directorul unității de învățământ împreună cu catedra de specialitate.

(3) Proba practică se susține la disciplinele care au preponderent astfel de activități.

(4) Directorul unității de învățământ stabilește, prin decizie internă, componența comisiilor și datele de desfășurare a examenelor. Fiecare comisie are un președinte și doi profesori examinatori."