| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa merg la mare mai multe zile ...problema e ca am un papagal si nu stiu ce sa fac cu el in timpul asta cat sunt plecata... m-am gandit sa cumpar inca o adapatoare de apa, saa le umplu cu apa full, iar la mancare sa ii umplu ambele cutii ...Chiar nu am la cine sa il las...si nu stiu ce sa fac...3 zile nu cred ca o sa moara...
voi ce ziceti?

9 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Nu-l lasa singur in casa... poate ai vreo colega/coleg, vecin/vecina la care sa-l poti lasa, gandeste-te ca este si el un sufletel, chiar sa-l lasi asa in grija nimanui...

nony
| nony a răspuns:

Nu moare, eventual turbeaza (de plictiseala). dar totusi e riscant.vezi sa il pui undeva unde sa nu bata soarele in el, sa fie racoros ziua si caldut noaptea.Inchide geamurile sa nu ii fie foame la vreo pisicáhee hee.si in rest distractie placuta la mare happy

leonardk
| leonardk a răspuns:

Eu i-am lasat odata pe ai mei singuri 4 zile, cu mancare si apa din belsug pentru mai mult de 4 zile iar la intoarcere i-am gasit morti. Nu risca. Roaga un amic sau un vecin sa-i tina!

| cristina93 a răspuns:

3 zile e ok, am si eu papagali si nu aveam ce sa fac cu ei cat am plecat la bunici cu parintii si nu aveam la cine sa ii las si am facut asa cum ai zis tu, le-am pus apa pe indestulate si mancare le-am umplut cutiile, si nu au murit, dar erau foarte bucurosii cand m-am intors, daca te-ai hotarat sa il lasi singur iti dau niste sfaturi:
-asigurate ca are suficienta apa si mancare
-pune-i intr-un loc sa auda si alte pasari (in balcon de exemplu)
-asigura-te ca acel loc nu se incalzes-te ca panourile solare (nu vrei sa il "prajesti")
-eventual poti sa ii pui o oglinda, se va uita acolo non-stop si nu se va mai simti singur
Sa te distrezi si stai linistita in legatura cu papagalul big grin pa pa

| cooola a răspuns:

Papagalilor nu le place sa stea singuri si ai grija sa nu il gasesti cu craci in sus...mai bine il dai unor prieteni.iti spun din experieta...desi erau 2 ...tot a murit unusad. daca nu vrei sa se duca si el supa"sora lu vecina de la 3". Distractie placut ala mare

| Jupiter a răspuns:

Ia-l cu tine.

| silvio a răspuns:

Eu zic sa stai tu incuiata in casa trei zile mai intai, cu o adapatoare in plus, si incuiata ca sa nu intre vreun intrus...
probabil n-ai sa mori nici tu in trei zile, da' nici bine n-o sa-ti fie...
bine ca ai postat-o anonim, ca trimiteam protectia animalelor peste tine big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O sa moara de singuratate... deci trebuie sa ai u o prietena /vecina ...care sa il tinawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu moare dar v-a suferi fiind singur.AL meu nu maninca daca e singur.Asa ca nu-l las niciodata singur, de aceea avem vecini sa ne ajutam.