| Iasmina12345 a întrebat:

Buna, vreau sa rog persoanele care vor citi aceste mesaj sa imi dati un sfat sau o parere.De ceva timp sunt diagnosticata cu anxietate, am trecut printr-o gramada de simptome de la insuficienta de aer, batai rapide ale inimii, frica puternica de moarte, toate simptomele posibile.Nu am bagat de seama, am refuzat psihiatru dar cand au aparut simptomele de derealizare am ajuns in cabinetul psihiatricului. Urmez tratament de 5 luni stari de derealizare au disparut dar acum nu mai pot din cauza altor simptome.Pur si simplu si mergand prin casa imi e greu si de mers pe undeva nu mai vorbesc ca nu merg din cauza asta.Am o senzatie foarte nasoala ca pamantul imi fuge de sub picioare, imi simt picioarele foarte moi la mers simt un dezechilibru si ameteala.Nu mai stiu ce sa fac, ma gandesc mereu ca as putea avea vreo tumoare, cancer mi-e foarte frica.Va rog mult sa imi raspundeti

11 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Poți merge și la un medic specialist psiholog.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se poate rezolva. Te voi contacta cât mai curând posibil.

| Floridori a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa ii faci o vizita psihiatrului la care ai mers pentru tratament si sa ii explici ca ai aceste stari.
Este posibil sa iti modifice sau sa iti schimbe tratamentul, in functie de nevoile tale.
Multa sanatate!

| Iasmina12345 explică (pentru Floridori):

Dar oare nu as putea avea ceva mai grav? Adica chiar asa de tare se simt simptomele la anxietate

| Floridori a răspuns (pentru Iasmina12345):

Este posibil ca starile de anxietate sa fie foarte putetnice dar mai este posibil si sa fie necesar ca tratamentul sa fie ajustat de catre medicul tau in functie de cum raspunzi la el, de aceea ar fi cel mai indicat sa mergi cat de curand la el si sa ii explici aceste stari prin care treci.El o sa stie despre ce este vorba si iti va indica ceea ce este cel mai bine pentru tine.

| Iasmina12345 explică (pentru Floridori):

Am inteles pentru ca eu tot ma gandesc la tumori cancere si ma sperie foarte rau

| Floridori a răspuns (pentru Iasmina12345):

Inteleg.Problema este ca exact aceste ganduri iti agraveaza anxietatea si daca incerci sa nu te mai gandesti, anxietatea devine mai agresiva, inteleg, este un cerc vicios...
Va trebui ca in timp sa incerci sa iti educi aceste ganduri pe langa tratamentul medicamentos.
Fa-i o vizita in primul rand medicului tau psihiatru si dupa ce gasiti o solutie pentru aceste stari, incearca sa incepi aceasta calatorie cu scopul de a reusi sa iti ordonezi un pic gandurile si sa le educi.
Multa sanatate!

| Iasmina12345 explică (pentru Floridori):

Multumesc mult de tot!

| Floridori a răspuns (pentru Iasmina12345):

Cu drag! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la ce crezi ca a pornit anxietatea ta? Cand ai impresia ca ai toate bolile posibile inseamna ca esti ipohondra (https://www.medlife.ro/......tratament)
Vorbeste cu cineva din familie despre problema ta. Ai nevoie de cineva care sa iti aduca argumente cat mai logice in privinta posibilitatii unei boli si mai ales, de cineva care sa te sustina emotional.
Inlocuieste-ti gandurile disfunctionala (ex:,, Sunt bolnava. Vai! Nu imi trece!") cu unele mai realiste (ex.:,, Mai sunt oameni cu anxietate. Voi incerca sa imi reiau activitatile obisnuite.")
Incearca sa iti aplici tehnici de relaxare atunci cand simti ca ai un atac de panica sau ameteala (ex: tehnica hipoventilatiei, traingul autogen Schultz etc.).
Eu cred ca doar tu poti sa iti inlaturi frica asta irationala de boala prin autosugestie. Ia un carnetel si noteaza-ti starile negative, apoi cauta singura solutii care sa le inlature.

| Iasmina12345 explică (pentru anonim_4396):

Dar eu chiar simt aceste ameteli foarte intense si ma gandandesc ca chiar daca si psihiatra si psihologul imi spun ca este anxietate ma sperie foarte rau aceste simptome. Adica picioarele cand le simt moi in timpul mersului starea de ameteala aceastea ma sperie foarte rau si ma duce cu gandul la ceva grav si ca voi pica din picioare.