| Scorpio8012 a întrebat:

vreau sa stiu daca in ziua de azi, 2016, pentru a trece examenul national din clasa a VIII-a trebuie sa iau neaparat peste 5 la ambele probe (Romana si Mate) sau daca iau, spre exemplu: 8 la romana si 4 la matematica si se face media si acea medie care este peste 5 sa ma lase sa intru la liceu. Mai sunt pe TPU intrebari asemanatoare, dar sunt vechi si poate in tmpul asta s-a schimbat acest lucru si chiar va rog sa fiti siguri de raspuns, stiti, sa am si eu inima impacata :3
Da, da, va dau si funda happy

Răspuns Câştigător
| UnicornFericit a răspuns:

Hei! Pai se face media intre cele doua note, daca ai media peste 5 intri la liceu daca ai media sub 5 intri la scoala profesionala( daca ai asa ceva in oras ) si daca intri la scoala profesionala, din cate stiu eu, nu mai ai dreptul sa dai bacul in clasa a-12-a, mult noroc happy

1 răspuns:
| AFR81 a răspuns:

Examenul ce se da la finalul celor opt clase nu se pica. Il vei promova chiar si cu 1 sau 2, nota contand doar pentru admiterea la liceu. Cu cat iei o nota mai mica, cu atat vei avea mai putine optiuni, iar liceele disponibile vor fi mai slab cotate. Am dat examenul acum 5 ani, cu media mea am intrat unde mi-am dorit, insa am avut si colegi care au luat sub 4 si au fost repartizati la cel mai slab liceu din oras. Nu cred sa se fi modificat ceva de atunci.