| Michiro a întrebat:

Buna vreau sa trimit un bilet de concert prin posta, insa trebuie sa fie platit cum sa procedez? Daca nu e pachet...

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Biletul îl poți introduce într-un plic obișnuit, care conține adresa expeditorului (a ta!) și a destinatarului (a lui!).
Plicul, NU îl vei pune în cutia poștală, ci te vei duce cu el la Poștă, la unul dintre ghișee, unde spui funcționarei că e un plic cu valoare și vrei să-l expediezi cu plata ramburs.

Îl poți expedia și sub formă de colet, dacă îți procuri o cutiuță și îl introduci înăuntru. Dar tot cu plata ramburs trebuie să o faci.
Oricum, poșta îți va oferi să completezi un formular, în cadrul căruia, vei preciza și suma solicitată.

Acolo, funcționarele te vor îndruma, îți vor spune tot ce trebuie să faci!

2 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Il poti trimite in sistem ramburs, exact ca pe un colet, doar ca folosesti un plic, ca la o scrisoare obitnuita. Spui la posta ca vrei sa il trimiti ramburs si te vor indruma acolo ce si cum sa completezi. In orice caz, nu e foarte complicat.