| 123456Anonim123456 a întrebat:

Vreau sa va intreb ceva legat de scoala!
Sunt la liceu si mi-as dori sa ma transfer la profesionala,este o idee buna?
Mie mi-au spus parintii,ca este mai bine sa ai liceul facut pentru ca,cand mergi sa te angajezi undeva suna mai bine sa zici ca ai terminat liceul decat profesionala!
Voi ce ziceti? Si sa va zic de ce cred ca este mai bine sa ma mut la profesionala, cred ca este mai bine pentru ca, eu cred ca daca nu iei bacul nu resusesti nimic cu liceul si asa mai bine faci profesionala si iesi cu o meserie!
Deci voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| StefanCosmin a răspuns:

Pai, eu iti recomand profesionala (acolo ma voi duce si eu) pentru ca daca nu vei intra la vreo facultate, vei avea totusi o slujba, care automat va fi o sursa de bani, asa ca sunt pro pentru profesionala big grin

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Recomand să RĂMÂI la liceu!

Eu, personal, NU vă recomand să vă înscrieţi la o Şcoală Profesională, ci la un liceu!
Ai mai multe şanse de angajare dacă termini un liceu decât o Şcoală Profesională!

Poţi să-ţi continui studiile la liceu după ce termini o Şcoală Profesională...
Vezi detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-ul-funda/

Toate cele bune!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Mai bun liceu cu bac. Nu gasesti mai usor de lucru cu profesionala, asta era odata, nici meserias nu te poti numi ca meserie inveti tot la locul de munca. Eu am luat bacul cu calificare de prelucrator prin aschiere nu mai slaba decat un absolvent de profesionala. Acum nu mai sunt licee din astea? Toti se angajau pe meserie dupa liceu. Inainte vreme avantajul unei profesionale era ca te tinea statul in scoala si semnai contract ca vei lucra la o intreprindere 11 ani de ex. Acum nu cred ca mai e.