| Kaithlyn a întrebat:

Buna,vreau sa va povestesc ceva si poate ma ajutati cu niste sfaturi...
Am o prietena buna care a inceput de la un timp sa faca in asa fel incat sa primeasca toata atentia din partea baietilor pentru a ma face geloasa si pentru a mi arata cat de importanta e ea dar eu nu am nici o treaba cu asta si nu vreau sa pic in plasa ei. Uneori face misto de mine.Intr un fel ma distrug chestiile astea dar nu vreau sa pun la inima pentru ca pe vremuri eram cele mai bune prietene.S a smecherit foarte mult desi ea era o fire super timida si e genul de om cu 2 fete e timida cand considere ca trebuie sa fie asa si o face pe inocenta iar alte ori e super nebuna si dezinhibata. Fumeaza, a inceput de la un timp sa bea numai bere cand iesim afara de fata cu baietii si pentru ce? sa para smechera? am incercat de multe ori sa o schimb dar nu pot, vreau sa fie ca pe vremuri o prietena adevarata cu care ma pot intelege nu imi place sa o vad asa.Am inceput sa nu o mai suport deloc in preajma mea.E geloasa pe mine din cauza sanilor ca ea nu prea are deloc, urasc chestia asta.Multi baieti isi bat joc de ea pentru ca e o fire mai prostuta si foarte influentabile si mereu sar in apararea ei mereu am aparat-o dar simt ca numai pot face asta cand o vad ce fel se comporta cu mine.
A fost cu un baiat vreo luna si incerca sa mi faca in ciuda.Baiatul acela ma place din cate stiu eu si s-a combinat cu ea doar pentru a ma face geloasa si asta a fost ocazia perfecta pentru ea ca sa ma faca invidioasa si iar nu am pus la suflet.Sunta a 8a si vom merge fiecare la licee diferite si atunci nu o sa mai aiba cine sa o apere de toate cuvintele urate si jigniri si imi e intr un fel teama pentru e.E o fire foarte naiva.Tin la ea mult pentru ca a stiut sa imi fie o prietena adevarata pana cand a dat de baieti.Ei chiar pot distruge prietenii adevarata, m am convins.
Ce vroiam eu sa va intreb este cum as putea sa i deschid ochii? Sa vada realitatea? Va rog :-

2 răspunsuri:
| Kamwiiiiiiiii a răspuns:

Pai prima data nu mai fi prietena cu ea, adica nu sa va certati si sa nu vorbiti, sa luati o pauza ca sa vada si ea cum e fara tine. Sau o pui sa aleaga.

Stiu ca nu ti se pare o modalitate excelenta dar functioneaza, eu asa mi-am controlat prietena ca de nu era ultima...

| olo a răspuns:

Asa mi s-a intamplat si mie. [ ar trebui sa isi gaseasca un baiat cu care sa stea o perioada mai indelungata, dar acel baiat sa ii interzica sa mai bea sa mai fumeze sa iasa cu alti baietii...