| Branza123 a întrebat:

Bună, vreau sa va spun povestea mea, sunt băiat am 22 de ani!
În trecutul meu am trecut prin multe stari de nervi, supărări in familie, certuri, singuratate, vinovății, eșecuri,stateam numai in casa,nu prea faceam activitate pana cand anul trecut în iarna corpul meu au luat-o razna. Nu mai puteam dormi cu noptile, aveam atacuri de panica, dureri in piept, credeam ca o ia razna inima, palpitații, tensiuni arteriale, contracții de mușchi în corp, respiratie greoaie si gusturi ciudate din stomac. Doar aceste simptome cand ma luau cand ma lasau si am observat ca era in functie de starea mea toate simptomele posibile și imposibile, nu mai scăpăm de lucrul asta, cand se termina o boala ma lua alta. Am făcut și tratamente, am făcut analize de sange, toate au ieșit bine, nu aveam nimic, am stat 2 luni cu aceste lucruri, după mama mea s-a documentat și a observat ca totul e pe plan psihic, de atunci lucrurile s-au schimbat, mi-am mai revenit pe jumate, acum am plecat la fratemiu în străinătate intr-o vacanta de 2 săptămâni. M-am simțit și mai bine, înainte toată ziua ma plângeam de boli, acum sunt mai energic și mai am câteodată respiratie greoaie sau contracții de mușchi sau nervi ce sunt ăia! Poate fi pe plan psihic? E vreo depresie anxioasa? Foarte ușoară? Am citi pe internet și unii spun ca scapa greu de aceste lucruri, cum pot scapa rapid?
Sau poate fi de la oboseala oculara, fiindcă mai stău eu mult în fata ecranului dar nu cred, vreau un răspuns urgent! Dau funda

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu sport, plimbari in aer liber si socilizare cu prietenii se poate scapa de depresie si anxietate.
Recomand inchiderea si evitarea jocurilor online ori statul pe site-urile de socializare.
Apoi, sonul d enoapte este obligatoriu, fiindca hormonii care ti-au declansat depresia si anxietatea sunt SEROTONINA si MELATONINA care la tine nu s emai produc fiindca nu dormi intre orele 10 si 2 noapte, singurele ore intre care ei se produc si sunt vitali creierului.
Lipsa acestor 2 hormoni declanseaza boli psihice grave, care incep cu: stari de oboseala, apatie, uneori dureri de cap, ameteli, depresie, anxietate, stari de panica, paranoia, schitofrenie samd.

| AdioTPU a răspuns:

Poate fi si pe plan spiritual. Sa fi avut anumite energii negative in casa ta care se alimentau cu energia ta. Sfatul meu ar fi ca data viitoare cand mai simti astfel de stari sa afumi cu tamie si smirna si, sau sa stropesti cu agheasma prin toata casa si sa spui rugaciunea Tatal nostru de fiecare data inainte de culcare dar si cand mai ai astfel de stari.

| Branza123 explică (pentru AdioTPU):

Crede-mă ca mam și descântat nu mai știam ce sa fac

| AdioTPU a răspuns (pentru Branza123):

Daca acum esti mai bine inseamna ca prezenta mamei si a fratelui tau au fost benefice. au energii pozitive care abolesc orice energie negativa.

| Fonk a răspuns:

Poate trebuie sa te duci la un preot sati citeasca ceva de (deslegare) sper ca ajuta