| alyad a întrebat:

Vreau si eu regulile de pronuntie in engleza.
Funda.

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Reguli de pronunţie
- oo se citeşte u; exemple: book [buk] = carte, roof [ruf] = acoperiş; dar există şicâteva excepţii, cuvinte în care doi de o nu se citesc u: door [dor] = uşă, floor [flor] = podea, blood [blăd] = sânge- ee se citeşte e- a se citeşte e, ei, ă, a, în funcţie de poziţia sa în cuvânt- u se citeşte u, ă- i se citeşte i, ai- w se citeşte întotdeauna u- ir se citeşte ăr- all se citeşte ol- ation se citeşte eişn- ch se citeşte ci- sh se citeşte ş- er se citeşte ăr- ce se citeşte s- th se citeşte s sau z cu vârful limbii între dinţi; la scrierea fonetică a cuvintelorpentru acest sunet va fi folosit semnul
š
pentru s cu limba între dinţi şi semnul
ž
pentru z cu limba între dinţi.- ght se citeşte t- cuvintele care încep cu kn-, k nu se pronunţă în nici un fel, pronunţia începe cun; exemplu:
know
se citeşte [nău] = a şti.- cuvintele care încep cu psy- se pronunţă începând cu sunetul s; exemplu:
psychology
se citeşte [saikalăgi] = psihologie.
Alfabetul

a = eib = biic = siid = diie = iif = ef g = giih = eicii = ai j = geik = keil = elm = emn = eno = ăup = piiq = kiir = ars = esu = tiiv = viiw = dabăl iu (doubleu)x = ecsy = uaiz = zii, ze

| HaHaGirl a răspuns (pentru N0xEterniS):

E usor neclar ce ai scris aici, dar sunt corecte toate, mai sunt cateva insa sunt exceptii si se folosesc rar(asta pentru cei care vor sa vb o engleza corecta )