| anonim_4396 a întrebat:

am 15 ani fac 16 in septembrie, sunt foarte îngrijorat de "problemele" mele. Am niste dubii, sper că mă ajutați. Am înălțimea de 1.56-1.57 cam 40-41 kg, penis de 9-10 cm (în erecție ) 4 cm neerecta. Am citit foarte multe articole despre pubertate și cum se desfășoară, eu am doar câteva fire de păr pe testicule, parca am bubițe deasupra penisului, la sub braț nu am deloc doar că mă mai mănâncă uneori. Am multe dubii cum ar fi :O sa se râdă fata/femeia cu care o sa fac dragoste că îmi vede penisul mic? Oare o sa mai crească (penisul)? Oare o sa mai cresc in înălțime? Și nu prea am pofta de mâncare, mănânc forțat de 2-3 ori pe zi poate și 4. Va rog din suflet sa mă ajutați și nici nu știu dacă a început pubertatea.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, dezvoltarea ta fizica depidne de o gramada de factori:
- mostenirea genetica de la parinti
- dezvoltarea hormonala si endocrina
- lipsa unei activitati fizice intense, care te-ar fi ajutat la debutul pubertatii, sa te dezvolti mai rapid samd
Din pacate, penisul tau va creste doar pana la 16 ani, chiar daca tu vei mai putea creste in inaltime, pana la 18 sau chiar 20 de ani.
Pari a fii extrem de micut de statura si foarte slab, ceea ce ma duce cu gandul ca, ai putea avea o problema endocrina sau hormonala si ti-ar fi de mare ajutor o investigatie medicala de specialitate, cu tratamentul adecvat, facut acum, cand inca se mai poate face ceva.

-

| Abalfabetu112 a răspuns (pentru Violleta2022):

Așa mă gândeam si eu sa merg la medic pentru investigații... Dar tatăl meu are 1.80 și mama 1.60, am un frate mai mare, el are 1.70 și ceva și de asta mă îngrijoresc

| Violleta2022 a răspuns (pentru Abalfabetu112):

Cu putin noroc si tu vei mai putea creste in inaltime, cel putin 10 cm, dar marea problema este ca nu te hranesti cum trebuie, iar corpul nu se poate dezvolta, deoarece nu are vitaminele, mineralele si nutrientii necesari cresterii si dezvoltarii corpului si organelor.
Nu-i de glumit cu lipsa pofeti de mancare, probabil pentru ca nu faci nici un feld e efort fizic au sport, sa-ti declansezi procesuld e crestere si dezvoltare, ca sa cearca corpul mancare.
Trebuie sa intelegi ca, este vital ACUM sa pui mana serios sa faci sport, practic 1-2 ore pe zi, timp de 7 zile pe saptamana, ca sa iti fortezi corpul sa se dezvolte!

| Plato a răspuns:

Esti mult prea mic pentru a te gandi la asta.
In orice caz, pentru cineva care te iubeste asta e un detaliu cat se poate de irelevant si nesemnificativ.

| AtriunBoi a răspuns:

Sincer sa fiu, atat inaltimea cat si penisul sunt relativ mici, eu as zice sa astepti sa cresti, pentru ca este posibil sa nu fi inceput pubertatea. Daca ai inceput deja, penisul sigur va creste, la fel si inaltimea, dar nu considerabil de mult.