| CosminFlorin12 a întrebat:

am 17 si cand e vorba de bataie sau se ia cineva de mine devin foarte agitat si incep sa tremur, ma controlez foarte greu, as vrea sa scap de frica asta neaparat pentru ca unii se tot lauda ca ma bat si prostii, nu mai pot suporta chestia asta. sunt un tip foarte calm dar m-am saturat de teama asta. cum ar trebui sa trec peste?

Răspuns Câştigător
| Ajutor19 a răspuns:

Salut! La rândul meu am trecut prin aceeași problemă, doar că la vârsta de 14-15 ani.Și o să îți zic ce poți face pentru a scăpa de această teamă.
În primul rând, nu trebuie să arăți slăbiciune.Impune-ți respectul, nu perimte oricum să îți spună ceva, deoarece așa se va crea o limită între tine și cel care poate vrea să se ia de tine.Este dacă vrei ca relația dintre elev-profesor: glumim, ne permitem să râdem, dar totul are o limită, acea limită fiind impusă de profesor.De asemenea, nu trebuie să iei în serios pe oricine care spune că vine să te bată, din gură toți stiu să dea însă când este vorba de acțiune, pauză. Învață să-ți impui respectul și punctul de vedere, deoarece este mai bine ca cineva să aibă frică de tine decât invers.Sună puțin egoist, însă indiferența și egoismul sunt un scut foarte bun în situații de genul. Dacă vrei un exercițiu bun pentru asta, te poți pune în fața oglinzii iar reflexia ta să fie "dușmanul", așa vei putea exersa foarte bine să-ți spui punctul de vedere, să te controlezi.
În al doilea rând, dacă treci peste partea de psihic menționată mai devreme, te poți apuca de un sport de contact cum ar fi box, kickbox, muay thai, karate etc. Sporturile de genul te vor ajuta să te controlezi și îți vor oferi un aport fizic important, ca să nu mai spun de tehnicile de luptă sau de apărare.Totuși, chiar dacă faci un sport de contact, este important să știi că cel mai bine este să bați un om din vorbe, așa dovedești că ești mai inteligent decât el.Un om prost va încerca mereu să fie în centrul atenției, să pară cel mai șmecher și superior, însă chiar și el în sinea lui știe că nu este așa.Folosește-te de asta! Apropo, că tot am zis de oameni proști, stai mereu în grupuri de persoane/prieteni care sunt la fel de deștepți sau chiar mai deștepți ca tine, pentru că așa te vei putea dezvolta și vei putea învăța lucruri noi.
La vârsta de 14-15 ani am ales să nu mai stau cu un grup de băieți, și am avut aceeași problemă cu bătaia, îmi era jenă/teamă să spun "nu", însă am pus punct și am ieșit din acel grup, m-am dezvoltat și nu mai am probleme de genul, nici măcar ei nu-și mai permit anumite lucruri cu mine, deoarece mi-am impus respectul și am avut grijă ca nimeni să nu mă calce în picioare.
Concluzionând, este important să impui o imită, să impui respect pentru ca nimeni să nu-și bată joc de tine (fizic sau psihic).Fii tare, asumă-ți deciziile, învață să pui punct acolo unde trebuie și să acționezi la momentul oportun.Cel mai important este ce crezi tu despre tine, iar dacă tu ai o părere proastă despre tine și te crezi slab să nu te aștepți ca ceilalți să te vadă altfel.
Succes!