| Dinu2004ANDREI a întrebat:

am o întrebare: am rămas corigent pe ambele semestre la matematica in clasa a VIII-a și luni trebuie sa dau sesiunea de corigenta. După ce trec de corigenta pot sa ma duc la un liceu profesional și in al doilea semestru sa ma transfer la liceu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te vei putea transfera in vacanta dintre semestre, mai ales daca schimbi profilul, in primul rand fiindca nu vei avea media de admitere necesara, apoi fiindca acest tip de transfer se face doar in vacanta de vara, cu unele exceptii.
Te poti transfera doar in vacanta de vara de dupa cl. a IX-a, daca media de promovare a clasei este cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa unde vrei sa te transferi. Daca se aproba transferul va trebui sa sustii examene de diferente la materiile obligatorii, care s-au facut la profilul de transfer si tu nu le-ai facut la profilul actual.
Ca exceptie te poti transfera si in timpul anului scolar, in anumite situatii exceptionale, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."
Si in aceste cazuri speciale trebuie sa fi avut media de admitere cel putin egala cu a ultimului intrat la profilul de transfer.

2 răspunsuri:
| NuConteazCineSunt0 a răspuns:

Nu mergeeeeeeeeee