| bogdandragosamariei a întrebat:

Am trecut in clasa a IX-a la un liceu tehnologic cu clasă de liceu, nicidecum clasă de profesionala. Vreau să mă transfer la Colegiu, la profilul de științe sociale. As dori asta deoarece îmi place mult istoria și geografia, știu nu e un motiv întemeiat, daca îmi plăcea așa de mult luam nota mare in Evaluarea Națională și la matematică, nu doar la Lb. româna. Totuși as vrea sa mă transfer. Ce trebuie sa fac? Apropo, am văzut la "tehnic\industrie textilă și pielărie"- "tehnician designer vestimentar"! Nu-mi place, nu mă văd și regăsesc în acest domeniu. Încă ceva...la ce materii se dau testele de diferențiere? Și unde trebuie sa depun dosarul de transfer, când? Se poate mai repede? Și am înțeles că la Colegiu, științe sociale sunt doar 28 locuri, probabil sunt ocupate, cum mă incadrez și eu în viitorul colectiv? Se poate face transferul în situația de față, cu doar 28 de locuri?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula transferul cu schimbarea profilului se poate face doar in vacanta de vara, dupa ce ai terminat cl. a IX-a, daca media ta de promovare este cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa de transfer.
Se poate face si in cursul anului scolar dar numai in anumite situatii exceptionale, în conformitate cu prevederile Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| Singleone17 a răspuns:

Transferurile se fac în vacanța de vara cam în această perioada (iulie-august). Trebuie să mergi la școala ta cu un părinte și să ceri transferul apoi te duci la cealaltă școală și te interesezi de medie și de teste de diferențiere. Eventual te pot lămuri cei de la secretariatul școlii tale. Baftă și sper să reușești! Eu sunt la colegiu la științe ale naturii.

| Singleone17 a răspuns (pentru Singleone17):

Da, sunt 28 de locuri după evaluarea națională. Dar se mai pot transfera până la 32. Ai loc, stai calm, doar să ai media suficient de mare pentru transferwinking

| bogdandragosamariei explică (pentru Singleone17):

Mamaaa, n ai idee cât de bucuros am fost după ce am citit răspunsul tău! Acum stau liniștit, trebuie sa am media foarte mare și mă rezolv, deci "pup" facultatea pe care o doresc de ceva vreme, până la urmă? M ai făcut foarte fericit!

| bogdandragosamariei explică (pentru Singleone17):

Mulțumesc mult! laughing

| Singleone17 a răspuns (pentru bogdandragosamariei):

Cu drag! Știu că au trecut aproape 4 luni de când mi-ai mulțumit dar n-am mai dat pe aici de mult timp?