| zeux a întrebat:

Bună ziua. Aş avea nevoie de un sfat. Am nevoie să îmi cumpăr nişte lucruri. Ojă de unghii, haine, sau aşa ceva dar dacă îi cer mamei bani ea spune să îi spun ce am nevoie şi îmi cumpăra ea. Dar am nevoie şi de lucruri mai private şi vreau să am banii mei. Ce să fac? Sunt doar eu cu ea, tata nu am şi nu pot cere de la altcineva. Dacă îi spun să imi iau un job cu jumate de normă nu este de acord. Am 16 ani. Vă rog ajutaţi-mă.

3 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Incearca sa o ajuti cu diverse lucruri si sa vorbesti cu ea, sa-i spui exact de ce vrei lucrul respectiv. Despre ce lucruri private e vorba? Mergi cu ea si cumpara ce ai nevoie. Alta varianta ar mai fi sa-ti pui cate putin deoparte si sa iti strangi bani pentru ce vrei tu sa iti cumperi. Ma gandesc ca poate iti mai ramane rest de la paine sau din banii de scoala.

| zeux explică (pentru Aasdfghj):

Lenjerie intimă, sau aşa ceva. Primesc în fiecare zi 5 lei la şcoală. Şi până ajung acasă seara târziu, pentru că fac naveta e destul de mult şi nu îmi pot cumpăra multe de acei banii.

| Aasdfghj a răspuns (pentru zeux):

Poti sa pastrezi 1 leu in fiecare zi, chiar si restul de 50 de bani il poti pune deoparte. Lenjeria intima, chiar daca e intima o poti cumpara cu mama ta. Mergi cu ea si daca vezi ceva dragut, ii spui ca iti place si vrei sa cumperi. Eu mai fac lucruri de genul, nu imi e rusine, atata timp cat e o lenjerie decenta.
Alta idee ar mai fi sa faci singurica bani. Daca ai talent la ceva, poti sa te folosesti de el. Picteaza, fa bratari sau lucruri handmade.