| Rux1 a întrebat:

Buna Ziua! Astazi m-am certat cu o "cea mai buna prietena" pun in ghilimele pentru ca s-a dovedit ca ea nu ma considera asa! O cunosc de 16 ani si mereu imi spuneau ai mei ca ea nu e o prietena adevarata ca mereu a fost geloasa pe mine ca eu am si reusesc in toate si ea nu.Astazi ne -am certat din cauza ca mi -a vorbit foarte urat. De la un timp nu prea ma mai inteleg cu ea pentru ca eu am prieten de 1 an si am avut grija sa nu o neglijez dar ea ma neglijat total. I am facut toate poftele am dus -o lasa mare pe bani mei la munte peste tot am facut orice pentru ea. Intr-o seara eu nu am putut sa dorm pentru ca imi era foarte rau si am sunat-o dimineata pe la 9 si i-am spus sa vina la mine pentru ca nu ma simt bine si sunt singura acasa ea a spus ca vine am asteptat-o si am sunat o iar ea nu mi-a mai raspuns toata ziua si nici macar nu m-a sunat ca nu vine.Intr o alta zi eram singura acasa si am chemat o sa vina la mine penrtu ca imi este urat sa stau singura ea a spus ca vine si n a mai venit si nici nu mi a raspuns la telefon. Vreau sa zic ca de cand o stiu am facut orice dar orice pentru ea pentru ca adevaru e ca tin la ea totusi o cunosc de ceva timp. Daca ea ma suna la 1 noaptea hai la mine ma duceam, daca spunea ca nu are nu stiu ce bluza i o luam pentru ca stiam ca ea nu are bani, niciodata nu a facut si ea ceva pentru mine nu neaparat sa imi ia cadou dar macar sa vina sa fie alaturi de mine cand am nevoie de ea.Cand ii spuneam ce ma deranjeaza sau de ce sunt trista ea mereu spunea ca nu o intereseaza.Astazi pe mess ma suparat foarte tare si i am spus ca m-am saturat de ea si ca mereu sa comportat urat cu mine si ca pentru mine de astazi ea nu mai exista. Vreau sa zic ca noi cand ne certam mereu eu fugeam la ea sa ne impacam cu toate ca ne certam din vina ei. De cand am prieten si el mi-a spus ca ea nu imi este prietena ca doar profita de mine si de banii mei.(Vreau sa zic ca nu ne-am certat doar din cauza celor povestite mai sus). Acuma intrebarea este. Oare sa o contactez eu pe ea sa ne impacam sau sa rup orice relatie cu ea definitiv?

6 răspunsuri:
| Ana94 a răspuns:

Las-o în pace,nu mai vorbi cu ea că ea doar profita de tine. Părinţii şi prietenul tău au avut dreptate.A văzut că eşti bună cu ea şi s-a hotărât să profite de tine. Dacă o contactezi tu din nou o să vadă că merge treaba şi că te-a prostit şi o să continue să profite de tine! Să nu crezi că dacă o ierţi se va schimba! Nu,va fi ma rău, va profita de tine din ce în ce mai mult.Cel mai bine uit-o, las-o în pace să se descurce şi fără banii tăi şi tot ce-i ofereai.

| Roxana0606 a răspuns:

Rupe orice relatie cu ea! Te-a luat de proasta! A profitat de tine.
Dar nu e nici o [problema. data viitoare o sa fi mai atenta cand o sa-ti alegi prietenele.nu toate sunt cea ce par! ''Prietenul la nevoie se cunoaste'' si cand ai avut nevoie de ea... pe domnisoara o durea-n cur! Asta nu e prietenie! Gasesteti alta prietena! Nu ai nevoie de oameni care sa te injunghie pe la spate.

| Sw33tG1rl4ever a răspuns:

Eu zic sa renunti la ea, nu este o prietena adevarata. Si e clar ca nu o intereseaza de tine si de prietenia care i-ai oferit-o tu ei.

| VanillaCh0c0 a răspuns:

Din cate am inteles eu tu chiar tii mult la ea.Da,este o posibilitate sa profite de tine din cele precizate mai sus.Un prieten iti este intotdeauna la greu langa tine,dar dupa cum vezi,ea are doar la bine,ea avea nevoie de cineva care sa o sfatuiasca,si sa o ajute pe parte atat emotionala, cat si materiala, dar ea nu dadea in schimb nimic.Stiu ca iti e greu,ca o cunosti demult,si acum raspunsul la intrebarea ta.Fa ce simti,dar totusi,te impaci cu ea,iar va certati,tot aici ajungeti! Asa ca ar fi bine sa astepti sa vina ea la tine,sa simti tu ca ea te vrea ca prietena, si doar in cazul in care ea vine la tine explica-i tu ca veti fi prietene, doar sa promita sa nu va numiti "prietene" ci sa si fiti. Hope I helped you happy

| oly1234 a răspuns:

Te inteleg am si eu o fosta astfel de,, cea mai buna prietena'' la mine povestea este ca in afara ca eu plateam :inghetatele, ojele, mersul la mec si orice alte chesti iar ea nu aducea decat de vreo doua ori pe an vreo 2 3 lei mai stateam si toata ziua la mine acasa si nu ma ajuta sa strang dupa m-a facut sa ma cert cu multi prieteni dar daca i-ai spune nu mai vorbi cu Oly(Olympia) tear asculta. Asa ca nu am mai fost de acord sa ne impacam certam impacam certam si sa mai incep eu imacarile.Ideea este daca tine la tine ar veni in secunda 2 sa va impacati. Sper ca te-am ajutat.

| AlynGabryel a răspuns:

Buna
eu zic sa rupi orice relatie cu ea pentru ca un prieten care are interes la tine nu e bine sa il ai prin preajma pentru ca te mananca de tot
asa am avut si eu un prieten ma cunoasteam cu el de mic si ajunsesem sa ma cert cu ai mei pentru el diferite chestii si il ajutam de multe ori cu orice puteam si el nu ma respecta deloc
si ne-am certat de tot acum doar salut salut poate iesim prin parc alceva nu