| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua! Baiatul în clasa a IX are medii neincheiate pe semestrul 1 la 9 materii,are absente, însă motivate și i s-a scăzut nota la purtare la nota 7.Este legal? Având în vedere ca nu face nici probleme disciplinare.Ce șanse am ca să i se schimbe nota?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Foarte legal.

| Anamaria73 a răspuns (pentru darrio2007):

Si nu as mai avea nici-o șansă să îi schimbe nota având în vedere ca are la dispoziție 3 săptămâni sa își încheie mediile? Nu este prea dura pedeapsa asta totuși?

| darrio2007 a răspuns (pentru Anamaria73):

Ar trebui sa mergi la scoala sa vorbesti cu dirigintele baiatului. El iti poate explica mult mai bine ce este de facut in cazul lui.

| Anamaria73 a răspuns (pentru darrio2007):

Mulțumesc frumos!

| darrio2007 a răspuns (pentru Anamaria73):

Cu placere!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este perfect legal sa i se scada nota la purtare.
La fiecare 10 absente se scade 1 punct la purtare, fiind in legea data de Ministerul educatiei si Invatamantului.
Exmatricularea poate sa i-a curs si dupa 20 de absente nemotivate.
Legea este aici:

https://lege5.ro/......lor-statut

Alte explicatii aici:
https://www.portalinvatamant.ro/......-8916.html

| username5729 a răspuns:

Am un coleg de clasa intr-o situatie asemanatoare (sunt tot a IX-a, dar nu cred ca e baiatul acesta). Din cate stiu, are 4 saptamani dupa ce incepe semestrul 2 pentru a lua note si a-si incheia mediile de pe semestrul 1. Cel mai probabil il vor asculta profesorii sa ii mai puna nota. Cel mai bine este sa vorbiti cu domnul diriginte (sau cu doamna) si sa gasiti o solutie. Daca nu se rezolva, in vara va trebui sa dea niste teste pentru medii neincheiate, din cate stiu sunt inainte de corigente. Daca nu se prezinta sau daca nu le trece va repeta anul scolar. (Cel putin acestea sunt informatiile pe care eu le stiu, nu garantez corectitudinea, de aceea cel mai bine este sa vorbiti cu dirigintele sau cu diriginta) Baiatul este bine? Are foarte multe materii cu medii neincheiate si absente, chiar daca sunt motivate ele.