| MariaCrinaPopescu1233 a întrebat:

Bună ziua, eu tot nu înțeleg de ce generația asta e disperată după sex? Gen frate, la 12 ani deja să ai un partener mi se pare JEGOS, deci serios, ăștia cu 15 ani... eu tot 15 ani am dar nu mă gândesc la de-astea, frate deci am o prietenă care îmi povestește că tot liceul are videoclipuri cu o fată din generală care are 12 ani și sunt videoclipuri cu ea cum suge p***, serios? Adică trebuie să fii bolnav la cap să faci așa ceva, la 12 ani să ai copii? De ce s-au stricat vremurile când ne udam cu sticle de apă? Îmi e SCÂRBĂ de generația asta chiar dacă și eu fac parte din ea

34 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si tu cu ce esti mai breaza ca copilele astea, daca iti manipulezi parintii si esti egoista pana in maduva oaselor?

De asemenea fetite mici, razgaiatae, manipulatoare si egoiste nu-ti este scarba?

Nu arunca cu piatra in altii cand chiar tu insati ai bube in cap!

Invata si respecta-ti parintii in primul rand, ca vei ajunge rau in viata cu asemenea comportament, chiar daca nu este inca legat de sexualitate.

https://www.tpu.ro/......-poate-sa/

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai la 12 ani nu o sa aiba copii daca o s*ge corespunzator. Legat de varsta, de acord cu tine.

| dullcat a răspuns:

Sa stii ca nici media cu retelele sociale nu ajuta absolut deloc. Copilaria se opreste mult mult mai devreme. Si noi toti contribuim la asta. Exista un aer de sexualizare ubicua, plus un filtru al maturitatii aplicat in primul rand la haine, apoi la atitudinea pe care trebuie sa o afisezi daca vrei sa fii cool, la orice. Este si presiune ciudata de a creste, a te maturiza si a demonstra ceva, care nu sunt sigura de unde vine.Probabil parintii contribuie la aceasta intr-o masura destul de buna.

Dar inteleg ce zici. Eu la 11-12 ani ma uitam la desene animate, adoram Naruto si eram complet rupta de lumea adultilor laughing). Daca ratam vreun episod era cea mai mare tragedie, mai ales ca mi-au cumparat parintii pc un pic mai incolo.

Apoi, sa stii ca acea fata e posibil sa ajunga pe un drum cat se poate de intunecat, cu riscul de sinucidere. Exista multe astfel de cazuri. Poate nu ar trebui sa judecam asa aspru, fiindca absolut nimeni nu vrea sa fie subiect de batjocura, mai ales in online. Daca,, partenerul'' a filmat-o si a distribuit la toti, nu crezi ca e nedrept sa o blamam doar pe ea?

| MariaCrinaPopescu1233 explică (pentru dullcat):

Da,frt dar a facut asta de 20 de ori. Până și eu am văzut filmulețele

| dullcat a răspuns (pentru MariaCrinaPopescu1233):

Ok.Si crezi ca daca lumea vorbeste asa in scarba dea ea, isi va dea seama de ce a facut si va ajunge maicuta la o manastire? Nu stiu cum sa-ti spun, dar din nou: noi toti contribuim la asta.

Mereu blamam victimele, fie fete/femei care se baga in industria sexului, ca sunt panarame, ca nu stiu ce, fie fete/femei violate, ca sigur au cautat-o ele cumva, erau imbracate intr-un fel si asa au meritat, etc etc. Daca vrei sa faci ceva seteaza tu niste exemple in cercul tau de prieteni, ca altceva nu prea poti face. Sau inscrie-te la o asociatie sau ong care se adreseaza acestor probleme: sexualizarea precoce, lipsa educatiei sexuale, problema violului care e trecuta cu vederea ca orice incalcare a legii banala etc. Sunt probleme pe care noi le judecam asa foarte usor, insa ele merg mana in mana cu familiile disfunctionale si saracia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dullcat):

@anonim: Ba da, are. Si daca doar o s*&e e un mare plus, ca nu o sa mearga bortzoasa la maica-sa acasa. Stiu destule cazuri de personaje care erau dubioase in adolescenta si au ajuns ok ca si adulti.

| MariaCrinaPopescu1233 explică (pentru GabiDumitrescu):

Acum e insarcinata happy

| MariaCrinaPopescu1233 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cei de la gimnaziu au dat-o afara din scoala deoarece face numai prostii in baia baietilor.Acum, copiii sunt supravegeheati de catre profesori atunci cand merg la baie.Stau la usa baii si aud totul.Camere de filmat in toate baile.Mie, mi se pare corect.

| dullcat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Scuze, am pierdut sirul discutiei, mai ales ca nu e recenta.Ce treaba are anonimul? laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MariaCrinaPopescu1233):

Oh, well, ghinion atunci. In alta ordine de idei, nu poti fi dat afara din scoala. Legal vorbind. Daca cineva a facut asta, e un abuz. Iar faptul ca se intampla astfel de chestii din ce in ce mai des e in primul rind o dovada a incompetetei din sistem si a esecului nostru ca societate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dullcat):

Nu am putut sa ii raspund direct ca ma ignora. Asa e cand tragi exemplarele ca el de urechi ca abereaza big time...

| dullcat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai si eu ce treaba am? laughing Da, e special. Mai si editeaza raspunsurile si face pe inocentul, dupa ce scrie un carnat cu cate un rand liber intre fiecare propozitie.Stai linistit, ca nu esti singurul.Trebuie sa fii tare plictisit ca sa dai ignore la 300+ oameni in 3 luni.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dullcat):

Nu ai, dar nu puteam sa ii raspund lui direct.winking

| Sophieka a răspuns:

Te apreciez pentru nivelul tau de constiinciozitate.

Sunt mai mare decat tine cu 12 ani insa la fel era si in generatia mea, si probabil, in toate generatiile precedente dar cu un grad mai scazut (poate) de astfel de porcarii.

M-am confruntat si eu cu frustrari...Copii pe la 11 - 12 ani vorbeau deja de "combinari" pe atunci asa era vorba... Ca x s-a combinat cu y sau :
"- Ba, m-am combinat cu Z. "

Era la moda sa fumezi, musai sa ai telefon cat mai nou aparut..Pe atunci incepusera acestea cu touch screen si cine nu avea era batjocorit in ultimul hal si mai era moda sa te uiti in telefonul celuilalt sa vezi ce poze are si ce contacte.

A aparut internetul nu cu mult timp in urma si au inceput computerele sa se instaleze in fiecare locuinta... Pornografia era in floare asa ca astia mici care au inceput combinarile, au invatat cum sta treaba serioasa pe site-urile pornografice si se uitau la tot felul de lucruri...De la lucruri cu lesbience, homosexuali, pana la extremitati si lucruri anormale, dezgustatoare sau bolnave.

E la fel sau chiar mai multa prostie decat cum era in cazul meu si pentru mine a fost foarte dificil pentru ca eram mereu intrebata daca am iubit (si mai era tot o moda ca fetele sa aiba iubiti mult mai mari decat ei, si sa fie smecheri sau cu bani).
Erau fete care la 13-14 ani deja erau cu baieti de 19+

Iti doresc sa ramai la fel de constiincioasa si sa iti impui limite si respect altfel vei invata prin dureri si traume, ca nu e bine sa repeti prostia aia si aia.

Nu iti va fi usor sa fi atat de constiincioasa si inteleapta intr-o adunatura de retardati.

| anonim3247 a răspuns:

Fată de 18 ani a avut până acum 6 prieteni de la 15 ani.

| MariaCrinaPopescu1233 explică (pentru anonim3247):

Are 12 ani!

| MariaCrinaPopescu1233 explică (pentru anonim3247):

și maică-sa e sclava ei

| MariaCrinaPopescu1233 explică (pentru anonim3247):

Că n-are tată ăla le-a lăsat singure, s-a dus în altă țară și aia e

| anonim3247 a răspuns (pentru MariaCrinaPopescu1233):

Aia la 12 ani dacă a făcut ce spui nu are cum să fie ajutată sau schimbată.

| anonim3247 a răspuns (pentru MariaCrinaPopescu1233):

Nu are cum să fie ajutată sau schimbată aia de 12 ani.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

La 12 ani este doar un copil fără minte și atat.
Cauta atenția pe care nu a primit-o de la părinți și da, nu într un mod pozitiv și potrivit vârstei.
Are nevoie de o persoana care sa o îndrume, sa o ajute cu o vorba buna( sa ii spună cât de grav și greșit este ce face).
Nu putem da vina sau judeca pe nimeni, urat și din partea celor care au preferat sa se amuze copios în loc să discute frumos explicându-i la ce pericole se expune.

| AdioTPU a răspuns:

Pentru că asta se promovează peste tot, la tv, pe social media, în societate. Sexul vinde cel mai bine. De ce crezi că muzica și versurile anumitor cântăreți au tenta sexuala? Exact, că să atragă atenția. Nu mai zic de videoclipuri. Muzica e cel mai bun instrument de brainwashing.

| 120bulevard a răspuns:

Totul pleaca de la educatia precara data de parintii acelui copil, daca cunosti un caz asta nu inseamna ca toti pustii si toate pustoaicele de 12 fac sex, e adevarat ca traim intr-o societate suprasexualizata dar ala e un caz mai deosebit si cam atat. in acelasi timp cam trist dar asta este realitatea

| 199onur7 a răspuns:

Îmi pare sincer rău din toată inima cu Adevărat ca copii au început și au ajuns sa facă anumite chesti foarte urâte -_-

| Fonk a răspuns:

E o excepție cu acel copil, cât despre tine faci ce vrei cu viața ta.

| Chicken91 a răspuns:

Crede-ma ca in mai toate generatiile si tarile s-a intamplat asta. Si acu 20 de ani cand era la fel, cand eram mica. Doar social media le scoate la inaintare. Poti cauta pe Youtube documentare cu fete de 14 ani de prin Anglia care au copii si isi doresc asta, pentru ca le lipseste ceva acasa. Copii sunt mai naivi si impulsivi, sunt pacaliti de fel de fel de dubiosi sau sunt luati in ras de alti copii daca nu fac sex de la 12 ani.

| Samson2023 a răspuns:

Eu chiar te rog sa nu copiezi de la fete de genul comportamente. ideea este ca fata aia, neavând tata, si-a cam făcut de cap, ni a considerat sa ia sfaturi de la mama sau mai rău, poate mama aia nici nu mai are putere psihica sa se ocupe de ea cum ar trebui. Este suficient ca ea sa fi pus botul 1 data și fiind vârsta aia, teama sa se afle, frica, prostia etc., au facut-o sa continuie. ar putea fi salvata dacă cineva ar reclama cazul ei către o autoritate competenta dacă ea este încă minora și sunt dovezi ca ceea ce a făcut era înainte de 15 ani. Tu, pentru ca constientizezi ca nu e normal asa ceva, ai mare grija de tine pentru ca fetele asta sunt prinse în chestii aiurea, poate cu indivizi cu zeci de ani mai mari, amenințate, drogate, bătute. Tu încearcă sa cauți un băiat de vârsta ta, care învață bine si e liniștit, sa nu riști și tu sa intri între chestie aiurea. Și comunica cu parintii tot, unele au fost forțate și au tacut, iar mai departe s-a ales praful. Deci mare grija.

| Samson2023 a răspuns:

Uite, am identificat ceva si se pare ca, din păcate, nici tu nu ești prea corecta. Spui "eu tot 15 ani am dar nu mw gândesc la din astea"... însă tot tu, când ai publicat prima data pe TPU în ianuarie ai spus "Am mai avut un iubit care m-a folosit doar pentru corpul meu, acum îmi este greu să îmi exprim sentimentele, dacă o sp fie la fel?"... deci, personal cred ca nu ești departe de prietena aia și tare îmi e sa nu ajungi chiar tu în chestii de genul

| MariaCrinaPopescu1233 explică (pentru Samson2023):

întrebarea aceea n-a fost pentru mine...

| Samson2023 a răspuns (pentru MariaCrinaPopescu1233):

Pentru o prietena, da, știu.

| sorin061 a răspuns:

Io iti zic parerea mea sigura. Se vinde foarte multa pornografie, sexualitate, nud, funduri, sani, peste tot daca esti putin atent. Asta e doar o parte, partea a 2-a este ca toata mancarea din comert la un pret moodest spre mediocru este umflata cu hormoni, de ce crezi ca fetele de 12, 13 ani arata ca la 22? Uite-te la aia, nu stiu ce brand era carea au fost dati in judecata pentru ca au facut jucarii ( niste ursuleti pentru copii ) cu lanturi bdsm si masti etc. Toate astea sunt intentionate si iti spun si de ce, pentru ca sexul/pornografia inca ramane din punctul meu de vedere cea mai addictive sursa de dopamina pe cale naturala pe care o primeste creierul uman, implicit e cel mai puternic drog natural si daca se face abuz de asta in lume ( in special de pornografie ) oamenii devin degenerati, depresivi, instabili, isi distrug copilaria/familia, odata cu starile astea " minunate " pe care ti le-am mentionat mai sus, fiind stari negative oamenii sunt mult mai usor de controlat si isi pierd cu adevarat atentia la ceea ce se intampla in lume si in jurul lor, in societate. Cu drag happy ( Btw am 25 de ani, cand aveam 13 spre 14 ani, mi-a supt p*** o copila de 12 ani si nu m-am chinuit sa o prostesc prea tare ca si eu eram la fel de prost ca ea pe atunci dar iti zic, nu e ca e neparat de acum chestia asta, e de cativa zeci de ani doar ca evolueaza din ce in ce mai mult ).

| dkzjshabskdodi a răspuns:

Efectiv am 18 ani și pana acum am avut o relație și aia de o lunacrying(

| MariaCrinaPopescu1233 explică (pentru dkzjshabskdodi):

In viata nu iti gasesti sufletul pereche asa de repede, sunt convinsa ca peste 2 ani vei fii fericita impreuna cu cineva.