| anonim_4396 a întrebat:

ma numesc Ghadir si am 16 ani...
nu ma inteleg deloc cu parintii...practic nu ma lasa sa fac absolut nimic. tatal meu este arab si drept urmare eu sunt musulmanca... asa ca trebuie sa respect toate regulile straight face mi-as dori sa am o viata mai libera, sa pot iesi mai mult cu prietenii... daca ar fi dupa tata numai as sta si as invata. ...invat foarte bine dar nu sunt fericita pe plan social. na m voie sa stau in oras cu prietenii, nu am voie sa merg la nicio zi de nastere cu atat mai putin nu am voie sa ies in club. Cu mama degeaba vorbesc, nu vrea niciodata sa ma asculte... decat ca ma lasa sa aduc prietenii acasa. In rest...numai execut ce zic ai mei crying sincer nu mai suport viata asta, nu vreau sa mi reneg creditna sau altceva dar vreau si eu sa traiesc ca un om normal, vreau sa am prieteni sa ma distrez...ca pana acum am trait ca la inchisoare. Numai reprosuri si interdictii...nu am nici cu cine sa discut si sufar f mult din cauza asta...
ce pot face sa discut cu ai mei (in special cu tata) sa ma lase si pe mine...sa mi mai acorde putina libertate (mentionez ca nici nu fumez, nici nu ma droghez, nci nu beau) pe baza de incredere...insa nu pot sa le castig increderea... ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| dulc3'maria a răspuns:

Pfff... daca vine o prietena la tine si le spune sa te lase sa dormi la ea? nu te lasa?straight faceai putea sa spui unei prietene sa zica asta si sa va duceti in club undeva... daca eram prietena cu tine ii rugam in fiecare zihee heeam o prietena araboaica si la fel si ea este... dar am vb eoo cu parintii ei si i-am facut sa inteleaga... le-am aratat un filmuletz din club in care eu dansam cu 2 fete si au zis:dhoamneee asa dansati voi fetele?:Omoamaa parca il omorasem...si i-am explicat cam cum suntem unele fete si ca daca face un sacrificiu sa isi lase fata o data in club si ea promite sa stea doar cu mine si prietenele mele nu e nimic grav...nu moare nimeni din asta... e naspa sa te tina numai in casa.sadinainte si eu stateam acasa dar asta pentru ca nu aveam eu chef nu ca nu aveam voie...iti inteleg religia dar odata ce esti in romania mai trebuie sa lase si parintii de la ei sa nu te mai tina ostatica ca nu vor face nimic...straight face

2 răspunsuri:
| DeeaPustoaica a răspuns:

Uite ce e: Convinge-i sa purtati o discutie serioasa si cu calm. Nu tipa nimeni ci te asculta pe tine. Le vei spune ca promiti sa te tii de carte, iti vei urma in continuare religia, fapt care e dupa placul lor. Dar, daca doresc sa le faci pe plac sa iti faca si tie placerile varstei.Incearca sa te distrezi dar dupa un program. Nu ii fa sa se ingrijoreze. Sa vada ca ii asculti si ii respecti. Asa te vor lasa mai mult sa te distrezi.
Incearca sa te porti bine si incet cere-le permisiunea. Dar daca chiar nu vor sa te asculte...eu as fugi de acasa. :-ss ca ultima solutie bineinteles. Incearca sa le faci pe plac si sa fi cat se poate de calma, dar cere-le si tu cate putin permisiunea de a iesi in oras, club etc. Sau, apeleaza la emisiunea "Copii contra parinti" la Irina Petrea. Hai succes! Nu te lasa descurajata! :*:*

| Rebe a răspuns:

Salut.Ai un nume foarte fumos.
Daca astea sunt regulile nu stiu ce ai putea face...prinde ocazia cand esti mai aproape de tatal tau, intr-o zi mai buna, cand este bine-dispus si spune-i ce te deranjeaza. ce taie firul acela in care tu nu poti sa te bucuri de varsta asta.Imi pare rau ca-i asa.sa nu ai cu cine povestii si...sad