| Allexxxxx0 a întrebat:

Buna ziua, n-am mai fost la control pentru aparat de 2 ani aproape, acum trebuie sa ma duc pentru ca mi-a picat un bracket, știți cumva cam cât ar fi prețul aproximativ pentru consultație și schimbarea bracketului? Sau prețul pentru datul aparatului jos

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu am purtat aparat dentar acum mult timp, insa am respectat controlul lunar. In 2 ani mi l-a dat jos.Deci inteleg ca tu nu l-ai mai dat jos si nici n-a mai fost vreun progres? Din ce stiu eu, preturile au crescut.Am vorbit chiar alaltaieri cu cineva care poarta, iar pentru controlul lunar platest 150 de lei.Pentru dat jos aparatul nu stiu cat ar fi.Cred ca intre 500 si 1000 de lei.

Dar daca tot l-ai purtat in tot acest timp, cred ca merita sa asculti de medicul ortodont, sa decica el daca e ok sa-l dai jos sau nu, in functie de dantura, daca s-a indreptat intr-un procent rezonabil, etc. Daca il dai dos mai devreme decat necesar, dintii se pot stramba la loc. Daca ai masele de minte incapatanate, iarasi, dintii se pot stramba la loc, din cauza maselelor care imping in directii aiurea.Si ar fi un efort pierdut, nu doar din punct de vedere al timpului, ci si al energiei tale si aspectului, pe langa banii investiti.

| Miruna333 a răspuns:

Pai si ce ai facut cu aparatul 2 ani? Acum trebuie? Trebuia sa te duci lunar. Cauta pe net clinici in apropiere de tine si vezi preturile online.