| TeckTonik997 a întrebat:

Buna ziua!
Peste cateva zile voi avea bac-ul si inca nu m-am decis ce facultate sa aleg. Am terminat la profilul "stiinte ale naturii" la cea mai buna clasa din orasul meu. (ca medie de intrare pe clasa a9-a). Ma consider un elev bun si ma astept la o medie de bac de peste. 8, 5 big grin
Eu as dori sa invat pe anul viitor si sa dau la Academia de Politie dar totusi nu imi pot permite sa nu ma inscriu la o facultate si sa pierd anul degeaba. Acest lucru e exclus! Parintii ma indruma inspre a alege facultatea de drept deoarece ma va ajuta cand voi fi politist, in caz ca ma decid sa termin si facultatea dupa academie. E adevarat acest lucru? O sa am vreun avantaj ca politist cu dreptul facut? Din cate stiu eu, facultatea de drept e oarecum o fabrica de someri cu diploma asa ca nu ma atrage deloc, in eventualitatea in care totusi nu voi ajunge politist din diverse motive.
Eu m-am gandit la facultatea de litere pentru a fi prof de romana-engleza dar si de acolo am auzit ca ies multi someri... Alte variante ar fi balneo-fizio-kineto-terapie, in speranta ca imi voi gasi un job afara, aici cam slabe sansele sau ingineria, care e cam greu de dus in paralel cu pregatirile pentru academie. Pe langa asta, fiul profei mele de mate a terminat politehnica din TM (doar 40 de absolventi in acel an) si e instructor sportiv pentru copii...

1 răspuns:
| Elvina a răspuns:

Cel mai bine este sa faci ce iti place, ca sa nu iti para rau dupa.
Dupa ce termini Academia de politie ai un job asigurat. Dreptul si Academia nu cred ca au treaba una cu alta, poate la admitere, ca se dau la ambele gramatica romana si engleza.
Poti sa faci litere, mie imi place enorm. Am facut alta facultate si regret ca nu am facut Litere.

Fa ce iti place, nu ce zic altii sa faci.