| LilianaMaria a întrebat:

Bună ziua.
Sper că nu mă veți judeca, am problemă prea mare.
Am rămas repetentă doi ani în clasa a zecea.
În primii doi ani copiii îşi băteau joc de mine fără motiv iar eu chiuleam.
În clasa a noua aveam un diriginte bătrân care nu se obosea să ne predea matematică, el s-a pensionat un an după.
Eram dezamăgită de mulţi profesori, colegii râdeau de mine, mama era obosită şi bolnavă din pricina seriviciului iar bunica murise.
În clasa a zecea am intrat în depresie, în decembrie am fost la spital, am pierdut multe ore iar din toamnă voi fi la un liceu seral, deşi unii copii erau de treabă mi-a fost ruşine.
Zi de zi plâng, mănânc tâmpenii şi mă gândesc la cât de multe am pierdut.
Nu mai am prieteni falşi, dar sunt singură şi nu ştiu ce să fac.
Îmi doream să devin regizor.
Dar acum, oricât de mult mă pasionează ideea mi-am pierdut speranța.
Nu am bani de meditații iar la ştiințele exacte sunt praf.
Vreau să mă pricep şi eu la ceva.
Vreau să îmi fac mândrã mama, să fiu mândră de mine.
Nici profesorii din generală nu i-am vizitat de ruşine.
Vreau să am o carieră unde pot ajuta lumea sau să îi pot inspira.
Orice este mai bine decât ce trăiesc.

Răspuns Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

Viata ta abia acum incepe, esti foarte tanara. Faptul ca ai ales sa continui studiile inseamna ca ai ambitie si vrei sa faci ceva in viata. Tu daca iti iei bacul te poti duce la orice facultate vrei inclusiv UNATC dar nu cred ca ar fi cea mai buna idee, adica sa fii regizor presupune sa ai o personalitate aparte, psihic tare, bani multi sau macar sponsorizari, multi prieteni, relatii si sa fii sociabil, in plus sunt 3 ani de facultate destul de grei si se intra greu find doar vreo 20 locuri disponibile.
Oricum ar fi e alegerea ta, dar eu in locul tau as pastra asta cu regia ca o pasiune pentru mai tarziu. Daca iti place sa inveti te poti duce la o facultate care sa iti ofere mai multe posibilitati in viata.
Si iti garantez ca atunci cand vei ajunge la facultate oamenii nu vor mai fi asa rai, de obicei fiecare isi vede de treaba lui si au respect pentru altii. Nu stiu in ce jungla ai trait tu, dar o sa vezi ca in lumea civilizata e altfel. Acum tot ce trebuie tu sa faci e sa gandesti pozitiv la viitorul tau care cu siguranta va fi mai bun si sa iti vezi de scoala ca sa poti sa iti iei bacul pentru ca bacul iti deschide usa catre facultate. Si bacul nu e deloc greu asa cum se panicheaza toata lumea, iti iei o carte de pregatire si inveti acolo cateva saptamani, poate chiar luni, nici nu ai nevoie de meditatii. Daca nu vrei facultate, poti sa faci un curs de orice vrei tu si sa inveti o meserie.