| IRINA STERN a întrebat:

spuneti-mi ce sa fac, ca sunt intr-o depresie groaznica, nu stiu cum sa ies mai repede, dar pur si simplu m-am saturat sa tot plang atat. crying Am plans azi vreo 3 ore incontinuu din pricina faptului ca nici prietenii nici parintii nu ma sustin, nimanui nu ii pasa de mine si toata lumea ma ia la misto, de parca as fi facuta din motivul ca toata lumea sa faca panarama de minestraight face
Motivul pentru care sunt ruinata si plang este acela ca ai mei, oridecate ori i-as convinge sa ma lase la activitatile din comunitate, nu vor nicicum mai ales mama. I-a bagat o pocaita nenorocita prostii in capd espre evrei si acum are de gand sa imi faca mie viata panarama din cauza asta.
M-am rugat de ea de mii de ori sa ma lase sa fac parte din corul evreiesc. ea nu si nu.
M-am rugat de mii si sute de ori sa ma lase la cursuri de Talmud. ea...NU si NU
M-am rugat de tata sa o convinga, ea nu si nu. Dar efectiv nu mai suport. e singura care e inpotriva. Si da vina pe restul rudelor si pe prieteni ca mi-au bagat prostii in cap. Dar ea daca nu intelege ca asta imi place mie sa fac, ca JCC era locul unde ma simteam eu cel mai bine, ca asteptam fiecare inceput de saptaman asa merg acolo, si ea acum cauta sa ma izoleze de tot ce inseamna activitati cu com evreiesca. E ANTISEMITA si eu nu mai suport atitudinea asta, eu plec de acasa daca nu ma lasa cu evreii x( Toata lumea (profesori, colegi, unele rude) ma incurajeaza sa merg mai departe cu pasiunea mea, am ivnatat si ebraica si greaca si toata lumea apreciaza, doar mama zice ca am doar prostii in cap. Si plus de asta invat si destul de bine, avand in vedere ca sunt la unul din cele mai bune licee din oras, si sunt si olimpica la latin adar nu inteleg ce dracu o impiedica sa ma lase sa fac ce-mi place mie.
Se plange tot timpul ca nu fac activitati extrascolare si ca ma plictisesc. Dar cum spuma marii sa nu ma plictisesc cand ea nu ma lasa sa fac ce-mi place. Odata pe saptamana daca m-ar lasa sa petrec timpul cu evrei as fi cea mai fericita. Dar in continuare cauta sa-mi bage betze n roate, si efectiv nu mai suport.
Si 2 la mana, sunt si prietenii. Dupa ce ca, de ziua mea, niciunul dintre prietenii mei nu mi-a zis la multi ani, unii sunt si ipocriti, eu nu sunt buna decat atunci cand sunt ei in necaz, eu sunt aia nebagata in seama si a carei pareri nu contaza. Plus ca am o prietena extrem de ipocrita care ii spune lu ma-sa tot ce fac eu + mai umfla de la ea, si tot eu pic prost. Si colegele de la scoala, am crezut ca am reusit sa-mi fac prietene, dar eu nu sunt buna decat cand dau tema la latina si atat. In rest parerea mea e nula si toata lumea isi bate joc de mine. Nu stiu de ce, si asta e o chestie care ma baga in depresie. Si pentru simpul motiv ca sunt urata, grasa si am nasul mare si toata lumea face misto de mine crying Nu mai suport situatia asta.
Deci 1. Cum dracu o conving pe mama ca vreau si eu in sfarsit sa fie fericita? Ce sa-i spun ca m-a vazut ca plang si face "aaa...doar pentru asta plangi raised eyebrows ", cum o conving
2. Cum sa fac sa ma inteleg mai bine cu prietenii si sa -i fac sa inceteze cu mistourile x(
Deci pe bune, inca asa teapa nu mi-a tras viata niciodata uneori imi vine sa -mi iau campii

4 răspunsuri:
| juniper a răspuns:

Colegii tai nu merita sa fie prieteni cu tine, esti exact ca mine, toti isi bateau joc de mine si nu i-am bagat in seama, gandeste-te ca ei nu au nimic ce-ti trebuie, prieteni sunt o gramada si a foarte mult timp sa-ti faci, exista prieteni respectuosi, carora le pasa de tine, trebuie doar sa-i gasesti sau se te gaseasca ei pe tine, am trecut si eu prin mult probleme, cel mai grav a fost in clasa a 7a cand toata lumea nu ma lasa in pace, chiar ma prefaceam ca-s bolnava numai ca sa nu vin la scoala, dar am ajuns la concluzia ca nu merita sa te cobori la nivelul lor, iar cu mama ta, spune-i ca te face fericita sa-i ajuti pe oameni si de aceea vrei sa te inscrii, cu scopul sa-i ajuti si ca-ti place foarte mult si ce daca ea e antisemista? Tu nu esti, asta-i diferenta, spune-i ca nu vrei sa iti controleze ea viata si ce daca ei nu-i convine, incearca sa-l convingi pe tatal tau sa te lase.

| blondix_2927 a răspuns:

Pai incearca sa faci ce simti cu adevarat, si nu te lasa data la o parte de toti, fii in fata lor, pentru ca daca ai ambitie, reusesti. Si prieteni se numesc doar cei care tin la tine si te respecta, restul sunt simple cunostinte, deci nu mai spune prieten oricarui dobitoc, pentru simplul fapt ca nu e asa, doar cel care merita cu adevarat se poate numi prietenwinking succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Be free

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta nu inseamna sa nu mai asculti de parinti dar daca tu vrei sa faci ceva iar parintii tai nu te lasa incearca sa le arati ce vrei tu sa faci sau apeleaza a copii contra parinti si eu am avut aceasta problema si am apelat la copii contra parintii si irina petrea ma ajutat m-a facut sa inteleg ce e bine si ce nu este bine eu iti propun sa apelezi la irina petrea si ea sigur te va ajuta sati indeplinesti visul mult multt succes pooop pa pa pa pa pa