| Oximoron a întrebat:

Buna ziua happy sunt nou pe aici, am varsta de 18 ani in curvand voi implini 19, sunt in anul cu BACUL, din pacate nu am intrat in prima sesiune din vara, datorita unor probleme. mama a fost foarte dezamagita sa auda lucru asta, de asemenea si eu. De la aflarea rezultatului ca eu nu voi intra in bac situatia s-a schimbat, mama a inceput sa ma jigneasca, tot felul de cuvinte nu foarte ortodoxe, tot felul de critici, cum ar fi: " ca ce o sa faci in viata, ca o sa mori de foame, ca nu sti sa faci nimic, nu poti sa fi in rand cu copii, tu mereu ai vrut sa fi ca altii, m-ai facut de rusine la lume ca n-ai intrat in bac ". Credeti-ma ca nu am nici un sprijin. fratele meu mai mare nu doreste sa ma asculte, iar mama nu vrea sa inteleaga. nu stiu ce sa ma fac... astept un raspuns. Multumesc

3 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Singura solutie ar fi sa incerci sa discuti cu ei si sa le explici calm ca vei incerca sa obtii rezultate cat mai bune in a doua sesiune. Daca nu reusesti sa le schimbi parerea, ignora jignirile pana la a doua sesiune si demonstreaza-le ca esti capabil sa obtii rezultate bune, chiar daca asta se intampla cu o oarecare intarziere. Pana atunci, treci prin toata materia astfel incat sa iei BAC-ul cu o medie cat mai mare.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Deocamdată nu prea ai ce să faci.
Dă-ţi silinţa şi învaţă foarte bine pentru sesiunea din toamnă astfel încât să iei note mari la toate obiectele şi să-ţi faci mama mândră de tine.
Ştiu că eşti descurajat şi ai nevoie de un sprijin însă fii puternic, nu renunţa şi gândeşte-te că trebuie să demonstrezi că poţi şi eşti bun iar cuvintele pe care ţi le-a adresat mama ta nu le meriţi.
Vei vedea că pe parcursul vacanţei îi va mai trece furia însă te va presa spunându-ţi că abia aşteaptă să vadă ce vei face la a doua sesiune. Deci pregăteşte-te bine şi arată-le la toţi ce poţi.
Multă baftă!

Răspuns utilizator avertizat