| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU.

Sunt foarte indecisa.
Sunt clasa a 8-a si in mai putin de o luna trebuie sa merg sa-mi aleg preferintele de liceu si profile.
In orasul meu am doar 2 licee mai bune, restul fiind proaste sau profesionale.

Prima data am zis ca vreau sa ma duc la mate info bilingv engleza.
La mate ma descurc cat de cat, la informatica sunt foarte buna, examenul de bilingv l-am luat pana cand am aflat ca fac fizica si chimie. Le urasc din tot sufletul si fiindca am avut niste profesori nu prea buni in gimnaziu sunt praf.

Pe de alta parte am ales si filologia. La romana, engleza, istorie si geografie merge brici, doar ca la liceul unde vreau sa merg eu, mai precis si la profilul de filologie, vor majoritatea colegelor din clasa pe care le detest. Si unele dintre ele ar avea sanse sa intre la acest profil, doar ca eu le urasc din tot sufletul si din a 5-a abia asteptam sa scap de ele. Au niste comportamente pur si simplu gretoase.

Chiar sunt confuza si nu stiu ce sa aleg.

Răspuns Câştigător
| Bunica69 a răspuns:

Eu am facut cel mai prost liceu de la mine din oras, unde ultima medie era 2-3 si am ajuns la cea mai buna facultate din Universitatea Tehnica, more exactly Facultatea de Automatica si Calculatoare unde se intra cu admitere, so?! Nu conteaza liceul, atata timp cat vrei sa inveti, inveti, simple. Apropo la liceele bune o sa gasesti figuranti, grupulete pe clasa, aroganta si ipocrizie maxima.

2 răspunsuri:
| IoanaRoman09 a răspuns:

Eu iti recomand filologia cu mare drag

| Ivan_Carina_1990 a răspuns:

Aici depinde la ce esti tu foarte buna. La ce materie. Daca te descurci bine la matematica, doar cateva probleme iti dau batai de cap nu-i nimic. Dar aici conteaza la ce esti tu foarte buna. Ca apoi sa iti alegi liceul.