| anonim_4396 a întrebat:

TPU! happy
Va multumesc anticipat celor care urmati sa imi cititi intrebarea.
De ceva timp, simt ca problemele imi apar mereu, cu toate ca nu sunt probleme grave, ele ma deprima. Ajung sa ma gandesc la lucruri care le voi face peste 9 luni, temandu-ma de acum. Apoi, incep sa plang, sa tremur, sa tip si nu ma pot opri.
Daca cineva tipa la mine, ma invinovateste pe nedrept, tip, plang si din nou ma pun in mijlocul camerei si tremur.
Sunt fericita, foarte fericita in prima parte a zilei, dupa ce aud o singura veste rea(care nici nu este asa de rea si nici macar nu este sigura) incep din nou sa plang, dar si sa imi amintesc toate celalalte lucruri care ma fac sa fiu trista.
Plang aproape zilnic sau chiar de 2-3 ori pe zi, ma inchid in mine si tremur cu toate ca nu imi este frig.
Sunt slabita si nu prea mai am puterea sa fac multe, de la un timp nici nu prea mananc, obosesc din orice. Imi vine sa dorm mereu, sa stau, sa lenevesc, respir greu.

Dupa cum v-ati dat poate seama, intrearea mea este: cum pot scapa de aceasta stare sau de o viitoare(sau actuala) depresie?(fara psiholog).

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe sa fi pozitiva si sa gandesti ca poti face fata greutatiilor ce iti vin in cale. Daca esti moale schimba-ti personalitatea si fi dura, trateaza lumea asa cum ea te trateaza pe tine, fiecare cum i se cuvine.

| luiza a răspuns:

Am vazut ca ai scris "fara psiholog", dar starii, tale daca este cum o descri ii trebuie un psiholog...

| Deealovestpu a răspuns:

Hmm.am patit si eu asa si am crezut ca e doar o cadere emotionala si o sa-mi treaca cu psiholog si fericirehee hee.dar nu a fost asa,cu niste analize mai amanuntite am aflat ca am probleme cu tiroida,ceea ce iti da starile astea; teama de probleme aproape inexistente,tremur, panica, dificultate la respirat.sincer,sper sa ma insel, dar nu ar strica sa faci analize.eu am luat pana acum 3 luni(luam de cativa ani) tratament si am fost la doctor la control si mi-a zis ca tiroida mea arata perfect normal si nu mai necesita tratament (teoretic o sa citesti ca problemele cu tiroida le ai toata viata, dar mie mi s-a declansat in copilarie pe la 11 ani si fiind in dezvoltare mi s-a reglat si problema cu tiroida)MULT SUCCES! chiar sper sa nu am dreptate:-s

| CristinaLăvMucAnonim a răspuns:

Idem Deealovestpu. Ar trebui să faci niște analize happy.