| hmm134025 a întrebat:

Bună ziua, TPU. Vreau să trimit un colet mic în Zagreb, doar că nu știu cum să procedez. Mă duc la sediul poștal din orașul meu, sau cum? O rog pe mama să se ducă acolo că se descurcă ea și îi dau adresa destinatarului sau cum? Vă rog, cât mai multe informații posibile. Mulțumesc.

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Pe colet trebuie sa apara, scrise corect si cat mai complet, adresa expeditorului (tu) si cea a destinatarului (persoana din Zagreb).
Mergi la oficiul postal de care apartii, completezi un formular de expeditie specific (ii vei spune functionarului de la Posta unde vrei sa trimiti coletul si vei primi formularul potrivit), platesti taxele de transport (in functie de greutatea coletului si tara de destinatie) si asta e tot.
Pentru masuri de siguranta, poti cere si confirmare de primire, dar se plateste in plus acest serviciu. Astfel, vei fi anuntat/a prin Posta ca persoana din Zagreb chiar a primit coletul trimis din Romania.