| IntreAnoin727 a întrebat:

vreau sa va spun ca in ianuarie cam pe la inceputul lunii, fac 11 ani. Am citit si am aflat totul despre menstruatie, dar am o nelamurire...cred cam spm (sindrom pre mestrual) adica al primului ciclu. Sunt la pubertate de vreo 1-2, am par peste tot, iar anul acesta mi-au crescut un pic sanii. Am de cateva zile crampe (intensitate medie) si scurgeri albe si lipicioase. Sunt cam trista si ma cert cu prietena mea si cu mama in ultima vreme...si am pofta de mai multe dulciuri. Voi ce credeti ca este? Urgent!

Răspuns Apreciat de Editori
| Andreeush a răspuns:

Te gandesti prea mult la prima menstruatie iar asta te face sa fii nelinistita si sa ai simptomele astea.
Fiecare persoana e diferita, poate sa iti vina prima menstruatie cand nu te astepti sau poate sa iti vina la 12 sau 13 ani, sau poate mai tarziu. Asta depinde de fiecare persoana.In primul rand incearca sa te relaxezi, sa fii intotdeauna pregatita(slip nou si absorbante), poate iti va veni cand vei fi la scoala si e bine sa fii pregatita.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu e neaparat ca-s simptome ca-ti vine dar e si posibil mai ales din cauza scurgerii si a crampelor dar nu e obligatoriu, eu de exemplu n-am avut crampe sau chestii de genu inainte sa-mi vina prima oara.

| Ioana67899 a răspuns:

Buna,eu am 13 ani si mi-a venit la 12 ani.Nu ti fa griji, inainte sa iti vina iti curge un lichid vaginal este normal.
Mie mi-a curs un 1 de zile lichid vaginal si apoi mi-a venit.
Si eu eram la fel ca tine la pubertate.