| CarlaElena a întrebat:

Bunaa!
Am si eu o problema la calculator!

Ieri am incercat sa-l aprind, si nu mi se vedea imaginea pe monitor.Erau doar beculetele aprinse.Am incercat de mai multe ori.Pana la urma, a inceput sa se vada imaginea, dar s` blocat cand scria chestia ai cu windows xp(cand se incarca cu liniutele verzi.ma rog`)
i-am dat restart din nou, si nu a mai mers...pana mi-a venit in minte sa misc cablurile din spare. Apoi l`am spos din priza si l`am bagat din nou...si a mers! Ma rog. l`am tinut aprins km 3-4 ore.
asa.cand am vrut sa-l aprind din nou.aceeaji surpriza. Doar ca pornea ventilatoru`si nu se vedea nimic pe monitir, desi beculetele erau aprinse atat la acesta, cat si la unitate.
l`am restartat din nou si din nou...pana cand i-am scos toate firele si le-am bagat din nou.
Nu am mers. Apoi l`am mai lasat cateva minute si a mers. S`a aprins normal si acum merge.
Imi e frica de ce o sa se intample cand o sa trebuiasca sa-l aprind mai tarziu sau maine.
;-?
Poate sa`mi spune cineva de ce se intampla asa? sa fie de la vreun fir.placa video.confused

Va rag, ajutati`ma! Fundita.happy

1 răspuns:
| Alex_2741 a răspuns:

In primul rand e amuzant cu "s-a stins si sa aprins l-am restartat si etc" tongue. Poi asigurate ca, cablurile din spatele monitorului sunt prinse bine 2 : cele de la unitatea centrala sa fie si ele prinse bine. 3:desfa unitatea centrala si curat-o 4: daca ti se aprinde monitorul inseamna ca nu este arsa placa video. 5: daca nici una din variantele de mai sus nu da rezulate schimba windows si asigurate ca nu mai face asa. 6 daca nu merge nici asta du-te cu el la un magazin specializat in PC. Succes