| Lokalokaloka a întrebat:

Bunaaa! De ceva timp ma confrunt cu o problema care ma deranjează foooarte mult.Am 14 ani și am o sora mai mică de 11ani și un frate de 6.Cu cel mic ma inteleg bine, dar sora mea de la un timp efectiv s-a prostit. Nu stiu ce sa fac. E foarte nesimțita, ma lovește, își pune 100 de parole la telefon și ascunde chestii de părinți. Asta se întâmpla cam de când a început carantina, poate și înainte. Inteleg ca e o perioada in care se "transforma" dar întrece măsura. Ma lovește, îmi ia telefonul din mâna sau îmi citește conversatiile pe la spatele meu, apoi ma bârfește cu sor mea mai mare despre persoanele cu care vorbesc etc. Am ajuns sa o urăsc din tot sufletul. Acum 2 săptămâni eu îmi făceam un snap și ea i-a spus mamei ca vrea și ea sa își facă snap, dar mama i-a interzis asta, pentru ca e prea mică, dar ce sa vezi? Și a făcut alaltăieri snapchat, fără voia mamei, acum nu mai spune nimănui nimic, toată ziua pe telefon, iar părinții mei parca nu inteleg ce se întâmpla, ii iau mereu apărarea și când ii dau o palma, urla la mine. Plang in fiecare noapte, nimeni nu ma înțelege. Acum ma pune sa-mi dezinstalez și eu snapul ca sa fie ea mulțumită, este totuși o diferența între noi, nu am aceeași vârsta ca ea și nu are dreptul sa-mi spună mie ce aplicații sa am in telefon. M-am saturat efectiv de lumea asta, nu mai inteleg nimic, îmi întinde nervii la maxim, nu mai stiu ce sa fac, o urăsc de moarte. Face toate chestiile intenționat pentru ca știe ca mama ii va lua apărarea. Eu ma enervez repede si ii dau câte o palma. Vine și-și da pe spate parul in fata mea, îmi arată telefonul, îmi mai da una și fix cand vine mama eu ii frec o palma și mama pe mine ma cearta. Ea are 10000 de parole la telefon și țin minte ca atunci când eram mică îmi controlau telefonul NON stop, acum ea e prințesa, are voie de toate.Pe mine nu m-au lăsat încă sa-mi fac Facebook sau insta și ea nu are nicio problema dacă își face snapchat.Am aflat pentru ca o urmăresc de ceva timp și stiu ce face(aprox) ideea e ca avem tipuri diferite de telefon și nu pot vedea ce aplicații are instalate etc. ma rog, mersi ca m-ați ascultat. Ceva sfaturi, sa-mi pot face părinții sa înțeleagă ca nu e îndeajuns de mare pentru astea? Sa înceteze sa se mai poarte ca la 18 ani

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Ceea ce nu înțeleg eu e de ce nu ai parolă la telefon, e întimitatea ta si atât.
Sunt sora mai mare așa că da, sora mea a avut acces la niște lucruri pe care eu nu le-am avut atunci. Trebuie să treci peste gelozie, nu o să facă aceleași lucruri cu tine la aceași vârstă.
Cât despre ce aplicații are ea sau nu, nu e treaba ta, la fel cum ar trebui să vorbești cu ai tăi despre Facebook/ Instagram sau să-ți faci singură laughing Oricum nu sunt niște aplicații wow.
Ai 14 ani, 13-14 e practic vârsta unei revolte, unde nu ești înțeles de nimeni și te-ai săturat de "lumea asta ", iar mai târziu o să-ți dai seama că vei avea probleme mai grave happy
Vorbește cu ai tăi legat de agresivitatea asta dintre voi.
Fii indiferentă, nu trebuie să îți pese ce aplicatii are ea si pune-ți o dată parola și tu laughing

| Lokalokaloka explică (pentru zurick):

Mulțumesc... e adevărat ca sunt puțin geloasa ca ei i se permit mai multe, dar mereu părinții au avut încredere in mine, ma trimeteau sa plătesc ceva, de exemplu, de mică. In ea nu au incredere, e aiurita, abia știe cati ani are dacă înțelegi ce vreau sa îți spun. Ma enervează faptul ca mama i-a spus CLAR acum o săptămâna, sa nu își facă snapchat, iar ea și-a făcut. Eu dacă mi-as face acum Facebook bănuiesc ca as fi închisă in beci câțiva ani. stiy ca nu este o diferența mare între noi, dar ar trebui sa am o autoritate fata de ea, și ea ar trebui sa asculte de părinți. Eu dacă ascult nu sunt apreciata pentru faptul asta. ea e așa de Bad girl, sau vrea sa para așa. la școala e "îngeraș", dar ea ma bârfește cu bff spunând lucruri îngrozitoare despre mine, multe false. ea e falsa. in fine, mulțumesc mult, de mult timp încerc sa o ignor, dar nu pot, sunt prea nervoasa. și da, mi-am pus parola?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți.

| Ineys a răspuns:

Ai incercat s-o ignori?

| Lokalokaloka explică (pentru Ineys):

Da, dar stam in aceeași casa... mereu când ne intersectam îmi pune piedica sau ceva sa ma provoace, și eu ma enervez super repede.:/

| MPersephone a răspuns:

Astea sunt probleme de copii, nu de preadolescenta/adolescenta de 14 ani. Nu esti cu mult mai matura decat sora ta de 11 ani. Nu stiu de ce sa iti pese ce parole are, ce face ea, nu ar trebui tu sa te ingrijorezi de asta, tu cauta-ti de treaba ta. Si parintii tai au tot dreptul la varsta si maturitatea ta intelectuala sa iti spuna ce sa stergi din telefon. Si nu ai nici un drept sa ii dai cate o palma, cum nici ea nu are voie sa te loveasca. Dar la tine domina gelozia, ca tu ai fost controlata, dar sora ta nu e. Asa merg de obicei lucrurile. Parintii sunt cei mai stricti cu primul copil, dupa care incep sa permita cat mai multe. Eu sunt cea mai mica, si cand eram la varsta ta tot aveam voie mai multe decat fratele meu si sora mea. Eu deja aveam calculatorul meu, cand ei la varsta mea imparteau un calculator.
Dar ce iti trebuie tie sa vezi aplicatiile ei? Invata sa devii mai indiferenra, vei avea nevoie. Si calmeaza-ti nervii, ca oricum nu vei avea succes.