| TheRock17 a întrebat:

Bunaaaaa :*

Am o problema cu Pc-ul meu.

Intr-o dimineata am vrut sa deschid Pc-ul dar nu sa deschis si a facut un sunet mai ciudat gen "bit bit bit rolling on the floor)) " si nu mi se deschide ecranul.[ adica e negru de parca ar fi inchis]

De ce oare e asa?
Si ce as putea face sa rezolv aceasta problema?

>PsIntrebarea asta am postat-o de pe calculatorul unei prietene.

Dau funda si 3 voturi.:X

Răspuns Câştigător
| SnakeTheChaos a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema, este stricata placa video si trebuie in locuita, si trebuie resetat biosul! Funda?

1 răspuns:
| Supps a răspuns:

Sistemul nu se booteaza corect. Ar trebui sa citesti in cartea placii de baza ce inseamna sunetele din timpul POST-ului ca sa stii ce sa faci. Daca sunt 2 scurte atunci intra in BIOS si da-i Load Optimized Defaults.
Daca nu poti nici macar sa accesezi BIOS-ul pentru ca nu iti apare nimic pe ecran, atunci verifica ca toate cablurile sa fie bine bagate in sloturile de pe placa de baza. Daca nici asta nu te ajuta atunci du-l la un service autorizat.

IMPORTANT: Daca ai garantie, nu ii fa nimic, du-l direct la ei sa ti-l repare ei. Poate te gandesti ca o sa dureze prea mult, dar mai bine astepti vreo 2 saptamani decat sa iti bagi tu nasul si sa pierzi garantia, apoi sa contati ca nu ai ce-i face si apoi sa trebuiasca sa dai bani ca sa ti-l repare.